Imate informacije o kriminalcima, krivičnim djelima i korupciji: Prijavite ih anonimno!

Radiosarajevo.ba
Imate informacije o kriminalcima, krivičnim djelima i korupciji: Prijavite ih anonimno!

Posjedujete li neke informacije o počinjenim ili planiranim krivičnim djelima u Bosni i Hercegovini? Znate li ko su lica sa potjernica?

Znate li da sve te informacije možete javiti policiji, i to anonimno!

Pozovite Krimolovce! 

Vaš poziv je besplatan, ostaćete anonimni, a informacije koje dajete će biti tretirane kao povjerljive.

Krimolovci je telefonska linija koja pomaže u rješavanju krivičnih djela – od trgovine drogom, krađama vozila, nelegalnog posjedovanja oružja, trgovinom ljudima, krijumčarenjem do ubistava i ratnih zločina.

Svaka osoba koja ima informacijе u vezi s planiranim ili počinjenim krivičnim djelima može nazvati ovaj broj besplatno i pomoći policiji da se nađe na pravom putu kako bi spriječila ili riješila ovakve slučajeve.

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u oktobru ove godine registrirali su 473 poziva na telefonskoj liniji Krimolovci, a od građana je zaprimljeno 14 korisnih informacija o počinjenim ili planiranim krivičnim djelima i počiniocima, na osnovu kojih je sačinjeno isto toliko kriminalističko-obavještajnih izvještaja.

Osim navedenog, putem elektronskog obrasca za prijavu krivičnog djela, koji je uspostavljen na web stranici SIPA-e u februaru 2015., zaprimljene su 43 prijave, od čega 23 korisne informacije o počinjenim ili planiranim krivičnim djelima i počiniocima, na osnovu kojih je sačinjeno isto toliko kriminalističko-obavještajnih izvještaja. Najveći broj informacija odnosio se na zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, privredni kriminal i neovlašteni promet opojnim drogama.

Od ukupnog broja zaprimljenih informacija putem Krimolovaca i elektronskog obrasca, 37 je proslijeđeno na daljnje postupanje nadležnim policijskim organima u Bosni i Hercegovini, a po sedam je postupala i SIPA.

U izvještajnom periodu pristiglo je 49 povratnih informacija od nadležnih policijskih i drugih organa, koje su u vezi s ranije dostavljenim informacijama zaprimljenim putem Krimolovaca ili elektronskog obrasca za prijavu krivičnog djela.

Na osnovu toga utvrđeno je da je postupanje po navedenim informacijama rezultiralo podnošenjem nadležnom tužilaštvu jednog izvještaja o postojanju osnova sumnje o počinjenom krivičnom djelu i počiniocu i jedne prekršajne prijave.

Također, policijski službenici SIPA-e dali su 162 savjeta građanima koji su ih kontaktirali putem anonimnog i besplatnog telefonskog broja Krimolovci – 080 020 505.

Šta je sistem za prijavu korupcije?

Ukoliko posjedujete bilo kakve informacije o korupciji, MUP Kantona Sarajevo omogućava Vam prijavu korupcije putem on-line sistema. Da biste mogli prijaviti korupciju, potrebno je da se registrujete u sistemu, što možete uraditi na linku Registruj se sa desne strane.  

Nakon registracije, dobićete email sa uputom kako da aktivirate korisnički račun i kako da se prijavite u sistem. Podaci koje unesete čuvaju se u strogoj tajnosti i treća lica nemaju pristup istima.

Kako prijaviti korupciju?

Svako krivično djelo, pa tako i koruptivno djelo, može se prijaviti policiji putem dežurnog telefona broj 122, putem telefona najbliže policijske stanice ili najbližem policijskom službeniku. Također, omogućava Vam se prijava korupcije putem on-line formulara. Trebate se prvo registrovati u sistemu, te kliknuti na Prijava korupciju u meniju i pratiti dalje upute. Nakon slanja prijave, dobićete potvrdni email o unosu prijave u sistem sa daljim uputama za praćenje statusa prijave.

Kako pregledati status prijave korupcije?

Kada prijavite koruptivno djelo, dobićete email na email adresu sa kojom ste se registrovali sa detaljnim uputama kako možete provjeriti status prijave. Trebate se prvo registrovati u sistemu, te kliknuti na Pregled prijava u meniju nakon čega će Vam se prikazati informacija o Vašoj prijavi.

VAŽNA NAPOMENA:

Prilikom prijavljivanja, trebate biti svjesni posljedica lažnog prijavljivanja iz Člana 347. Krivičnog zakona FBiH: 

(1) Ko prijavi koju određenu osobu da je učinila krivično djelo propisano zakonom u Federaciji, znajući da ta osoba nije učinitelj, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(2) Kaznom iz stava 1. ovog člana kaznit će se ko podmetanjem tragova krivičnog djela ili na drugi način izazove pokretanje krivičnog postupka zbog krivičnog djela propisanog zakonom u Federaciji protiv osobe za koju zna da nije učinitelj.

(3) Ko sam sebe prijavi da je učinio krivično djelo propisano zakonom u Federaciji, iako ga nije učinio, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci.

(4) Kaznom iz stava 3. ovog člana kaznit će se ko prijavi da je učinjeno krivično djelo propisano zakonom u Federaciji, iako zna da to djelo nije učinjeno.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak