Dileri i zelenaši zaposleni u javnim institucijama u BiH: Malo im pa kažu - "i gladni smo i žedni"

0
Radiosarajevo.ba
Dileri i zelenaši zaposleni u javnim institucijama u BiH: Malo im pa kažu - "i gladni smo i žedni"

Za samo nekoliko dana na području Banja Luke izvedeno je nekoliko policijskih akcija u kojima je uhapšeno više državnih službenika zbog veoma teških krivičnih djela.

Kako saznaje Srpskainfo, oni su hapšeni zbog krivičnih djela kao što su droga, zelenaštvo, iznuda i uzimanje mita.

Pripadnici Policijske uprave Banja Luka su 20. oktobra izveli akciju "Građevinar", u kojoj su uhapšeni Stefan Vuksan i Dragoljub Grmuša zbog sumnje da su počinili krivična djela iznuda.

Kako preživjeti: Sindikalna potrošačka korpa za decembar 2024. iznosila 3.114,95 KM

Njih je policija uhapsila zbog sumnje da su u tri navrata od vlasnika jedne firme iznudili oko 35.000 maraka. Kada su treći put uzeli novac policija je blokirala put i uhapsila Stefana Vuksana i kod njega pronašla 15.000 maraka. Vuksanu je u međuvremenu određen pritvor, a Grmuša je pušten na slobodu.

Vuksan je, inače, osoba koja je već godinama poznata policiji po teškim krivičnim djelima.

Kako isti medij saznaje, Vuksan je zaposlen u Elektroprivredi Republike Srpske (RS), i pored toga što je u zadnje tri godine više puta hapšen zbog teških krivičnih djela kao što su proganjanje i nanošenje teških povreda.

Nakon upita Srpskainfo, iz Elektroprivrede RS su provjerili da li se radi o njihovom zaposleniku, a nakon toga su najavili i pokretanje mjera protiv njega.

"Obratili smo se Osnovnom sudu u Banjoj Luci i zatražili informaciju da li je Stefanu Vuksanu, zaposlenom u našem preduzeću, određen jednomjesečni pritvor, radi daljeg postupanja u svrhu regulisanja njegovog radnog statusa", rekla je za Srpskainfo portparol Ana Bokonjić Buha.

Dodala je da su nakon toga dobili potvrdu Osnovnog suda da se radi o osobi zaposlenoj u sistemu MH ERS.

"Protiv njega će biti pokrenute mjere u skladu sa zakonskim propisima", istakla je Bokonjić Buha.

Grmuša je bio zaposlen u "Akvani", a kasnije je dobio posao u banjalučkom "Vodovodu".

Samo tri dana kasnije uslijedila je i akcija "Omerta", u kojoj je na području Banja Luke uhapšeno više osoba zbog sumnje da su se duže vremena bavili prodajom i nabavkom narkotika.

Kako Srpskainfo otkriva, među uhapšenima su bile osobe koje su zaposlene u Univerzitetsko-kliničkom centru RS.

Nakon upita spomenutog medija, iz UKC RS su izbjegli konkretne odgovore.

Za razliku od Elektroprivrede RS, oni neće provjeravati šta je sa njihovim radnicima, a nisu najavili niti da će pokrenuti disciplinske postupke protiv njih.

"Javna zdravstvena ustanova Univerzitetski klinički centar RS trenutno zapošljava 3.602 lica, te se unutar ustanove njihov rad i ponašanje na radnom mjestu redovno prate. UKC RS raspolaže samo sa medijskim informacijama (konkretno je riječ o upitu Vaše medijske kuće) o eventualnom hapšenju osoba zaposlenih u našoj ustanovi", kažu UKC RS.

Zatim dodaju da sve do dobijanja zvaničnih informacija da li se radi o hapšenju radnika ustanove, nisu u mogućnosti preduzimati odgovarajuće radnje u pogledu radno-pravnog statusa bilo koje osobe.

"Ukoliko od nadležnih institucija dobijemo zvaničnu informaciju o lišavanju slobode nekog od zaposlenih u našoj ustanovi, donijer ćemo adekvatne odluke po pitanju radnog odnosa tih lica, te o sankcijama ukoliko se vaši navodi pokažu kao tačni", pojasnili su u UKC RS.

Međutim, izvor Srpskainfo iz MUP RS pojašnjava da ni policija, ali ni tužilaštva ni sudovi nisu dužni informisati direktore nekih ustanova ukoliko budu uhapšeni njihovi radnici.

"Ukoliko direktor neke ustanove vidi da je uhapšena osoba koja možda radi kod njih, oni imaju pravo da se obrate nadležnima i zatraže potvrdu da li je to ta osoba. Do sada nikada ni policija, niti bilo koja druga institucija nije obavještavala direktore da je neko uhapšen", istakao je izvor.

Damjan Ožegović, istraživač iz Transparency International, rekao je da je problem što nema konkursa prilikom primanja novih radnika i da ih niko tada ne kontroliše.

"Konkurse imamo samo kod prijema državnih službenika, a za ostala radna mjesta se ne raspisuje. Zbog toga nema konkretne kontrole radnika, pa se može desiti da neko dobije posao i ako se protiv njega vodi krivični postupak ili ako je već osuđivan" ukazuje Ožegović.

Drugi problem je, kako ističe, stranačko zapošljavanje.

"To su osobe koje imaju jaku zaštitu, pa nije ni bitno da li su osuđivani i da li se vodi istraga protiv njih. Treba istaći da je BiH jedna od najkorumpiranijih zemalja u Evropi, pa je jasno da u javnoj upravi ima sigurno još mnogo sličnih osoba koje su zaposlene na različitim poslovima", poručuje Ožegović.

Pripadnici MUP RS su prošle sedmice uhapsili i tri inspektora Poreske uprave. Njih policija sumnjiči da za najmanje 20 krivičnih djela zloupotrebe službenog položaja, primanja mita i trgovine uticajem. Za najveći broj krivičnih djela, i to 12, tereti se Uroš Zec, koji je ujedno i prvoosumnjičeni, zatim Dejan Lazić za sedam krivičnih djela, dok se Miloš Janjić tereti za samo jedno djelo, i to zloupotrebu službenog položaja.

Izvor Srpskainfo je otkrio da je omiljena lokacija inspektorima na kojima su sklapani dilovi za oprost poreskih dugovanja bio poznati banjalučki restoran u kojem se poslužuje vruća jagnjetina. Određeni poslovi sklapani su i u kafani, ali prava je poslastica, ipak, bio ručak.

"I gladni smo i žedni", govorili su inspektori Zec i Lazić poreskim dužnicima, obećavajući im da će za "par stoja eura" srediti poreska dugovanja.

Od vlasnika jedne ribarnice osumnjičeni Zec je navodno, uzeo 1.300 kilograma rinfuzne jabuke, nakon što mu je dojavio kada dolazi poreska kontrola u kojoj su bile radne kolege osumnjičenog.

U drugom predmetu Zec i Janjić su uzeli 1.800 maraka od nesretne žene koja je mislila da će taj novac biti uplaćen za otplatu poreskog duga.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak