Bundesrat potvrdio SSP s BiH

Radiosarajevo.ba
Bundesrat potvrdio SSP s BiH

Gornji Dom Bundesrata (njemački parlament) je na zadnjoj sjednici, u petak 15. maja, prihvatio zakon o saglasnosti za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Bosne i Hercegovine i Evropske unije. Taj zakonski čin je okončao njemački parlamentarni proces o saglasnosti, saopćeno je iz njemačke ambasade u Sarajevu.

U saopćenju se navodi da je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju centralni temelj u procesu približavanju BiH Evropskoj uniji.

Dodaje se da je približavanje Bosne i Hercegovine i drugih zemalja zapadnog Balkana prema Evropskoj uniji aktivan dio njemačke evropske politike za stabilnost ove važne susjedne regije. Njemačka i dalje bezrezervno podržava evropsku perspektivu cjelovite Bosne i Hercegovine.

- U pogledu na dalje približavanje Evropskoj uniji, zajednički zadatak svih političkih snaga u Bosni i Hercegovini je da fokusiraju sve napore u osvježavanju reformskog procesa u državi, navodi se u saopćenju.

Evropska unija je zemljama zapadnog Balkana ponudila približavanje u okviru procesa stabilizacije i pridruživanja. Proces o stabilizaciji i pridruživanju je jasno definiran kroz određene uvjete, po kojem će svaka država biti ocijenjena po svom individualnom reformskom napretku.

Time, Bosna i Hercegovina sama određuje, kojom brzinom će se približiti Evropskoj uniji. Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju se omogućava zemljama zapadnog Balkana da se približe Evropskoj uniji i da preuzmu veliki dio pravne stečevine Evropske unije. To pospješuje političku i ekonomsku stabilnost kao i dinamiku reforme u regiji.

Zadovoljavajući rezultati pri realizaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju su preduvjet za daljnje korake približavanju Evropskoj uniji.

Ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju od svih 27 država članica Evropske unije je preduvjet za stupanje na snagu sporazuma; 19 država članica Evropske unije trebaju ga još potpisati. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Bosnom i Hercegovinom je potpisan 16. juna 2008. godine, navodi se u saopćenju njemačke ambasade u Sarajevu.

Fena/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak