Znamo li kakav med u BiH jedemo: Onaj s tezge, iz prodavnice ili od pčelara?
Deset pčela cijeli svoj život radi da napravi čajnu kašiku meda. Takav dar prirode često se smatra ljekovitim.
No, šta se desi kada se priroda pokuša prevariti? Dok Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine bilježi najveći broj neusklađenih uzoraka u pčelinjim proizvodima, broj košnica i proizvedenog meda značajno opada.
Ekipa Slobodne Europe kupila je tri tegle meda, na cesti, prodavnici i direktno od pčelara i odnijeli ih na analizu. Znate li kakav med jedete?
Bivši komandant ukrajinske vojske: "Veći proboji su nemogući"
Pčelari upozoravaju: Lažni med širi se na bh. tržištu!
Evgenije Žolković iz Saveza pčelara FBiH navodi kako da su se žalili inspekcijama zbog pojedinih tezgi na kojima se na ulici prodaje med, ali - bez mnogo reakcija.
"Kažu, moraju i oni živjeti. Niko ne kontroliše robu na tezgi", naveo je Žolković.
U Bjelimićima je sve manje ljudi, ali sve više pčela i ovdje je kupljena druga tegla meda.
Pčelar Suvad Karkelja kaže da je šansu u pčelarstvu prepoznao prije pet godina te sada brine o stotinu košnica. Potaknuo je i komšiluk koji sada ima gotovo 1.000 košnica.
A med je jako teško prepoznati da li je pravi ili ne. Agencija za sigurnost hrane BiH pokazala je u analizi da u slučaju meda ima najviše nepravilnosti.
Pčele na krovu Vijećnice u Beču daju više od 100 kilograma meda godišnje
Od 455 uzoraka - 12,5 posto je neispravno, a dosta njih je i iz uvoza. Postoje i slučajevi kada je utvrđena prisutnost metala u medu.
U BiH je tokom prošle godine proizvedeno više od 1.800 tona meda. Iz Saveza pčelara kažu da moramo toliko i uvoziti - jer se ne mogu zadovoljiti sve potrebe tržišta.
"Mi što proizvedeno u Bosni, ali istinski pčelari koji to rade, to je najkvalitetniji med na dunjaluku", obećava na kraju ove priče pčelar Rašid Zorlak.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.