Zatvoren zračni prostor iznad BiH

Radiosarajevo.ba
Zatvoren zračni prostor iznad BiH
Ilustracija

Osvježeno u 19:55h

Zračni prostor iznad Bosne i Hercegovine zatvoren je od jutros u 8 sati zbog poznatih problema koje je u Evropi izazvalo širenje vulkanskog pepela, javlja agencija Fena.

Za subotu su otkazani letovi za Cirih, Beč, Štokholm, Štokholm-Geteborg, Mihnen, Budimpeštu, Ljubljanu i Istanbul, a o tome kako će se dalje odvijati situacija u vezi s prometom, putnici se mogu informirati u predstavništvima zračnih kompanija ili na telefon službe informacija na aerodromu Sarajevo 289-100.

Jutros u 6.30 sati s tog aerodroma na vrijeme su poletjela dva aviona. Jedan, kompanije JAT airwaysa, odletio je prema Beogradu, a drugi, Croatia airlinesa, prema Splitu umjesto prema Zagrebu, saopćeno je sa Međunarodnog Aerodroma Sarajevo.

U međuvremenu su se oblaci vulkanske prašine vulkana sa Islanda nalaze iznad većeg dijela Evrope, posebno sjevernije od Hrvatske, pri čemu se dio oblaka, raspršenih i oku nevidljivih, nalazi iznad središnje Hrvatske, zapadne Slavonije, Gorskog kotara i Istre, saopćio je Državni Hidrometeorološki zavod Hrvatske, prenosi Fena.

Prema najnovijim prognozama tokom subote oblaci vulkanske prašine nastavit će širenje na istok i jug Evrope te će do oko 20 sati dio tih oblaka vrlo vjerovatno biti i iznad većeg dijela Hrvatske, uz izuzetak južnih krajeva (južnije od Makarske i otoka Brača). DHMZ navodi kako i dalje nema spoznaja o koncentraciji čestica u tim oblacima ni pouzdanih informacija o mogućim posljedicama.

Iako su iz Hidrometeorološkog zavoda BiH u petak izjavili kako je malo vjerovatno da će oblak doprijeti do BiH, realno je očekivati da će sjeverni dio naše zemlje biti pokriven tanjim ili debljim slojem vulkanskog oblaka.

"Obustava svih letova u i iz Sarajeva traje do 0.2 sata iza ponoći" , rekao je za Fenu Almir Bašić, dežurni dispečer na Međunarodnom aerodromu Sarajevo.

Oblak i iznad Srbije
Zabrana vazdušog saobraćaja u prostoru nadležnosti Agencije za kontrolu letenja Srbije i Crne Gore stupila je na snagu u 16 časova, izjavila je danas Slađana Popović iz Agencije za kontrolu letenja.

"Zabrana letenja će trajati dok se ne stvore uslovi za bezbjedno odvijanje vazdušnog saobraćaja", rekla je Popovićeva Tanjugu.

U prostor nadležnosti Agencije za kontrolu letenja spadaju teritorije Republike Srbije, Crne Gore, 55 posto gornjeg vazdušnog prostora Bosne i Hercegovine i dio međunarodnih voda južnog Jadrana.

Oblak vulkanske prašine stigao je iznad Srbije i Agencija je ranije danas najavila da će od 16 sati u potpunosti biti zabranjen aviosaobraćaj u vazdušnom prostoru zemlje.

Blokada zračnog saobraćaja u Evropi i narednih 24 do 48 sati
U većini evropskih zemalja zabrana zračnog saobraćaja ostat će na snazi još najmanje 24 sata zbog oblaka vulkanskog pepela sa Islanda, koji se proširio iznad većeg dijela Evrope i poremetio avionski saobraćaj.

Zabrana zračnog saobraćaja nad sjevernim dijelom Italije ostaje na snazi najmanje do jutarnjih sati u ponedjeljak.

Zračni prostor nad ostalim dijelovima Italije, kao i međunarodni aerodrom Fjumičino, ostaju otvoreni.

Do ponedjeljka u osam sati po lokalnom vremenu bit će zatvoreno 20 aerodroma na sjeveru Francuske, među kojima i oni u Parizu.

U Njemačkoj, Britaniji i Luksemburgu, zračni prostor ostaje zatvoren do sutra ujutru, prenijele su agencije.

Zatvoren je i zračni prostor Danske i Finske, dok se Šveđani i Norvežani nadaju da bi mogli da dozvole letove u sjevernim dijelovima svojih zemalja kako se oblak pepela pomjera prema jugu.

Letovi su ograničeni i u Bjelorusiji i Ukrajini, a slične mjere su uvedene u Mađarskoj i Rumuniji.

Gubici svjetskih aviokompanija prouzrokovani otkazanim letovima zbog ogromnog oblaka pepela nastalog prilikom erupcije vulkana na Islandu premašuju 200 miliona dolara dnevno, objavila je međunarodna asocijacija avioindustrije IATA.

Opasnosti po zdravlje


Podsjetimo se šta je glasnogovornik WHO-a Daniel Epstein saopćio po pitanju štetnosti čestica koje se nalaze u vulkanskom oblaku:

"Te sitne čestice mogle bi biti vrlo opasne za zdravlje, jer u trenutku kad se udahnu, mogu dosegnuti rubni dio bronhiola i pluća, što može biti osobito teško za
osobe koje boluju od astme ili pate od drugih disajnih tegoba."

Profesor respiratorne toksikologije na Univerzitetu u Edinburghu Ken Donaldson tvrdi da su vulkanski oblaci 'razblaženi' u atmosferi jer ih je raznio vjetar, što znači da je količina čestica koja stiže na tlo vrlo malena. Međutim čestice bi mogle postati opasne za zdravlje pojedinaca kad se, odnosno ako se slegnu na tlu.

U rizičnim skupinama osobe s astmom i drugim disajnim tegobama, koje bi, budu li prisiljene izići vani u takvim uvjetima, trebale nositi zaštitne maske, a astmatičarima bi bilo preporučljivo da se neko vrijeme zadrže u zatvorenim prostorima, savjetuje WHO.

Vezano:
Željko Majstorović: Oblaci vulkanske prašine ne prijete BiH
WHO: Vulkanski pepeo rizičan po zdravlje

radiosarajevo.ba


Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak