YIHR BiH: Mladi za pravdu snagom kompromisa

Radiosarajevo.ba
YIHR BiH: Mladi za pravdu snagom kompromisa

U sklopu projekta „Pojedinac i pravosuđe“, koji implementira tim aktivista Inicijative mladih za ljudska prava u Bosni i Hercegovini, pod pokroviteljstvom USAID Projekta razvoja pravosuđa II, u posljednja tri dana, studenti prava posjetili su brojne institucije i političke stranke u Sarajevu, Banja Luci i Mostaru.

Radna grupa, na čelu sa Nedimom Jahićem, sastavila je konačni izvještaj preporuka za reforme u sektoru pravde, te ponudila pet konačnih zaključaka u okviru kojih su obuhvaćena nova kompromisna rješenja za pitanja neujednačene sudske prakse, financiranja pravosudnih institucija, besplatne pravne pomoći, edukacije mladih pravnika i transparentnosti rada sudova u Bosni i Hercegovini.

Preporuke:

1.    Tražimo harmonizaciju zakonskih propisa, te punu suradnju pravosudnih institucija u svrhu ispunjenja principa jednakog pristupa pravdi.  Predlažemo stvaranje zakonskog okvira za formiranje Komisije na razini Bosne i Hercegovine, koju bi činili predsjednici Vrhovnog suda Republike Srpske, Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, Apelacionog suda Brčkog Distrikta i Suda Bosne i Hercegovine, a u svrhu djelovanja na ujednačavanju sudske prakse.    

2. Smatramo neophodnim izvršiti reformu u načinu financiranja pravosudnih institucija, stvaranjem jasnih zakonskih okvira za isto, čime želimo osigurati nezavisnost i nepristrasnost sudova i tužilaštava. Financiranje se mora regulirati u skladu sa europskom praksom, te predlažemo uspostavu financijskih garancija na višegodišnji period kojim bi zakonodavna i izvršna vlast obvezala na stabilno financiranje pravosuđa, te bi tako mogućnost kratkoročnih pritisaka na koja društvo ne može reagirati, bila umanjena.

3. Tražimo zakonsko reguliranje besplatne pravne pomoći, imajući u vidu dva moguća rješenja: harmoniziranje postojećih zakona i donošenje novih tamo gdje ne postoje ili donošenje jedinstvenog Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći na državnoj razini. Oba načina mogu ispuniti željeni cilj, a to je da se besplatna pravna pomoć u jednakim okvirima i po jednakom kriteriju može pružiti građanima na prostoru cijele Bosne i Hercegovine.    

4. Smatramo nužnim raditi na usavršavanju i edukaciji mladih pravnika u aspektima alterantivnog rješavanja sudskih sporova, besplatnoj pravnoj pomoći, zaštiti prava građana pred sudom, te primjeni postojećih zakonskih rješenja o zaštiti od diskriminacije i osiguranju ravnopravnosti spolova, u svrhu boljeg prihvatanja novih rješenja u praksi pravosudnih institucija.    

5. Od prаvosudnih institucijа nа svim razinama, trаžimo veću pristupаčnost, kroz rаd nа povećаnju trаnspаrentnosti i otvorenosti premа zаinteresiranim grаđаnimа.

Ukazujemo nаdležnim institucijаmа nа potrebu dаvаnjа većeg prostorа orgаnizаcijаmа civilnog društva, zagovaračkim mrežama i samim građanima u otvorenoj raspravi o nužnim reformama u državi.

U realizaciji projekta, koji su činile 4 edukacijske radionice i ulične akcije u Sarajevu, Istočnom Sarajevu, Mostaru i Banja Luci, sudjelovalo je 100 studenata i 25 volontera, čime je zaokružen krug sudionika iz ključnih sveučilišnih centara u Bosni i Hercegovini. Radna grupa je izradila konačni izvještaj na osnovu ideja studenata sa ove četiri radionice, te se sada odlučilo krenuti u kampanju zagovaranja reformi, kako kod institucija, tako i kod predstavnika mladih unutar političkih stranaka.

U ponedjeljak, predstavnici radne grupe posjetili su Sud Bosne i Hercegovine, gdje su razgovarali sa potpredsjednikom Suda, gospodinom Tihomirom Lukešom, koji je pozdravio inicijativu i ocijenio pozitivnim angažman mladih u prepoznavanju ključnih problema pravosuđa.

„Uzimajući u obzir da su naše ideje prepoznate kao pozitivne od predstavnika pravosudnih institucija, budući da su neki od njih učestovovali u samom procesu edukacije, ali i sada kroz ove konzultacije, pozitivan je signal da naš rad nije besmislen, te da su naše ideje ostvarive i realne.“, rekao je član radne grupe, student Pravnog fakulteta u Sarajevu, Amar Jaganjac.

Također, radna grupa je posjetila Udruženje mladih Stranke demokratske akcije, ispred koje ih je dočekao gospodin Salmir Kaplan, te Forumom mladih Socijaldemokratske partije, ispred koje ih je primio gospodin Kemal Beganović. Oba predsjednika ogranaka mladih SDA i SDP-a, pozdravili su ideju, dali svoje opaske i dodatne argumente u pojedinim stavkama, otvarajući vrata kapaciteta njihovih omladinskih grupa daljim aktivnostima u ovoj oblasti.

„Naše ideje su zapravo zasnovane na srednjem putu, koji istovremeno daje bolja rješenja od onih postojećih, ali ima u vidu današnji društveno-politički kontekst i poštuje realne odnose, te stvarne osnove za pojedine izmjene zakonskih rješenja, izuzimajući politička pitanja iz takve rasprave“, rekao je član radne grupe, Mirko Ratković, student Pravnog fakulteta u Banja Luci.

U utorak su se susreli sa predstavnicima Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine, koji su dali svoj doprinos predstavljajući stavove iznesene u Strategiji za reformu pravosuđa, a koja se tiču pitanja sudske prakse i financiranja pravosudnih institucija.
Nakon toga je uslijedio Mostar, gdje je upriličena posjeta Mladeži HDZ BiH i Mladeži HDZ 1990.  Ispred Mladeži HDZ BiH, predstavnike radne grupe primio je gospodin Slaven Zeljko, koji je pozdravio ideju kompromisa na kojih su se ova rješenja donijela. Zeljko je pokazao veliki interes za pitanja edukacije mladih pravnika i uputio razumijevanje za postojeće probleme u ovoj oblasti.

„Upravo konkretna rješenja u nastojanju ostvarivanja većeg prostora za mlade pravnike, otvara prostor da se oni bave pojedinim pitanjima koje bi mogla doprinijeti ostvarenju prava šireg sloja građana, kao što je naprimjer slučaj sa besplatnom pravnom pomoći.“, rekla je članica radne grupe, studentica Pravnog fakulteta Sveučilišta u Mostaru, Daniela Marić.

Danas su uslijedili susreti sa predstavnicima institucija u Banja Luci. Članove radne grupe primio je predsjednik Vrhovnog suda Republike Srpske, gospodin Želimir Barić, koji je istaknuo financijsku ograničenost u ostvarivanju pojedinih zahtjeva koje su mladi naveli, ali svakako pozdravio snagu kompromisa koja se vezuje za ideje koje se vezuju za ujednačavanje sudske prakse.

U Udruženju pravnika Republike Srpske, mlade aktiviste primio je profesor Mile Dmičić, koji je dao svoje argumente i upute u pojedinim pitanjima, te kroz konstruktivnu kritiku, pozitivnim ocijenio zalaganje i jedinstvo mladih u borbi za ostvarenje postavljenih ciljeva. Nije izostala ni potpora ministra pravde Republike Srpske, gospodina Džerarda Selmana, koji je ocijenio ideje realnim i utemeljenim, uz podršku budućoj suradnji studenata i radu na ovakvim programima.

Dubravko Suvara, zastupnik SNSD-a u Vijeću naroda RS, inače predstavnik Mladih SNSD-a, ugostio je također aktiviste, te je u konstruktivnom sastanku uputio na nastavak rada na ovoj inicijativi, te konkretizaciji ideja i daljem uključivanju šireg kruga javnosti u zagovaranju pozitivnih reformskih procesa oko kojih su okupljeni mladih iz svih dijelova Bosne i Hercegovine.

„Naš program se nastavlja, kao održiva mreža mladih, koji će uz podršku Mreže pravde u BiH, te naravno pod okriljem Inicijative mladih za ljudska prava u Bosni i Hercegovini, nastaviti podržavati dijalog i uvažavanje mišljenja svih, kako bi u ovom vremenu nametanja i nedostatka uvažavanja ideja drugih i drugačijih, bili snaga koja će kompromisom donijeti promjenu.“, rekao je Nedim Jahić, koordinator projekta, student Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Inicijativa mladih za ljudska prava u BiH najavila je da će u tijeku slijedećeg tjedna pokrenuti web-stranicu mladizapravdu.ba, gdje će se građanima dati mogućnost potpisivanja podrške ovim preporukama, te nastaviti zagovarati reforme kroz nove susrete i buduće programe, koja će vjerujemo, donijeti konkretna zakonska rješenja i napredak u sektoru pravde.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak