Vlast propustila šansu: Stupile su na snagu izmjene Ustava FBiH koje je nametnuo Schmidt

13
I. M.
Vlast propustila šansu: Stupile su na snagu izmjene Ustava FBiH koje je nametnuo Schmidt

U srijedu, 1. maja 2024. godine, s obzirom na to da Vlada Federacije BiH nije pronašla i usvojila rješenje za neometano imenovanje Vlade FBiH, stupila na snagu odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta iz aprila 2023. godine. 

On je krajem aprila upozorio vlasti u Federaciji BiH da rok ističe 1. maja te ih je pozvao da pronađu i usvoje rješenje. Međutim, reakcije, kao i pokušaja da se rješenje pronađe, nije bilo. 

"Skoro godinu dana nakon donošenja Odluke kojom se deblokira imenovanje Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, visoki predstavnik Christian Schmidt podsjeća da će, na osnovu njegove odluke od 27. aprila 2023. godine, amandman CXXXI na Ustav Federacije, stupiti na snagu 1. maja, bez potrebe za donošenjem dodatnog normativnog akta kojim bi se osiguralo njegovo pravno dejstvo", navodi se u upozorenju OHR-a.

Noć vještica u Sarajevu: Pogledajte koga smo sve sreli na ulicama glavnog grada

Podsjećamo, u aprilu 2023. godine Christian Schmidt je donio privremenu odluku kojom se omogućilo formiranje Vlade Federacije BiH sedam mjeseci nakon održavanja izbora u oktobru 2022. godine. 

Vlada se nije mogla imenovati zbog toga što Lidija Bradara (HDZ), predsjednica entiteta iz redova hrvatskog naroda, nije dobila saglasnost oba potpredsjednika. Svoju saglasnost za imenovanje nije dao potpredsjednik iz redova bošnjačkog naroda Refik Lendo (SDA) koji je odobrenje uslovio ulaskom njegove stranke u vlast, dok je drugi potpredsjednik iz redova srpskog naroda Igor Stojanović (SDP) dao svoj potpis. 

Schmidt upozorava bh. političare: "Rok ističe 1. maja, donesite rješenje o imenovanju Vlade FBiH"

Zbog blokade koja je nastala Schmidt je donio privremenu odluku kojom se potvrđuje imenovanje Vlade bez potpisa Lende te je zadužio predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH da zakaže sjednicu na kojoj će jedina tačka dnevnog reda biti potvrđivanje imenovane vlade. 

"Zastupnički dom mora čim prije glasati o vladi. Takvo odlučivanje nije moj posao, već zadatak izabranih zvaničnika", naglasio je Schmidt na konferenciji za medije. Taj rok ističe sutra, 28. aprila kad bi samo Zastupnički dom, bez Doma naroda, ako postoji dovoljna većina, mogao potvrditi novu vladu Federacije BiH.

Koje izmjene sada postaju tajne?

Prije odluke visokog predstavnika koja je danas, 1. maja, stupila na snagu predsjednik Vlade Federacije BiH predlagao novu entitetsku vladu samo Zastupničkom domu te je za to bila neophodna saglasnost oba potpredsjednika. 

Sada, prema izmijenjenom Ustavu Federacije BiH, ukoliko jedan od potpredsjednika ne daje svoju saglasnost, prijedlog o imenovanju dostavlja se Zastupničkom domu u kojem će se prijedlog potvrditi prostom većinom. Nadalje, ono što ranije nije bilo potrebno, a sada će biti, jeste da se prijedlog nakon Zastupničkog doma dostavi Domu naroda Parlamenta Federacije BiH gdje protiv neće glasati 14 delegata (tri petine) ili više delegata u jednom ili više klubova zastupnika konstitutivnih naroda (svaki klub ima po 23 delegata).

Od 1. maja 2024. godine također je moguće raspisivanje vanrednih izbora što do sada nije bilo moguće.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (13)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak