Vlada nije pala, biće samo rekonstruisana
Radiosarajevo.ba
Ustavna i Zakonodavno-pravna komisija Predstavničkog doma federalnog Parlamenta će na zajedničkoj sjednici u utorak, 2. juna, dati konačno tumačenje odredbi Ustava Federacije BiH da li je ostavkom premijera pala cjelokupna Vlada.
No, unutar parlamentarne većine, koju čine SDA, Stranka za BiH, HDZBiH, HDZ 1990 i SNSD već preovladavaju mišljenja da ostavka federalnog premijera Nedžada Brankovića nužno ne znači i da je Federacija ostala bez Vlade, piše Oslobođenje.
Navodi se kako je moguće da se, u okviru izbora novog premijera, samo izvrši rekonstrukcija Vlade, za koju je potrebna saglasnost čelnih ljudi političkih stranaka koje čine većinu. Ovaj korak već zagovaraju SDA i HDZBiH, dok se Stranka za BiH i HDZ 1990 tome izričito protive.
Federacija nema mandatara
Predsjednik Ustavne komisije i poslanik SDA u federalnom Parlamentu Irfan Ajanović istakao je kako cijeni da će njegovo mišljenje preovladati i kod ostalih članova tog parlamentarnog tijela. Njegov stav je da ostavkom premijera federalna Vlada ne pada iz "bitnog rezona" po kojem Federacija ustavno nema mandatara.
"Da je Ustavom regulirano da mandatar ima mogućnost izbora ministara, odnosno cjelokupnog kabineta, tada bi njegovom ostavkom došlo i do ostavke Vlade. U Ustavu je, međutim, navedeno kako se izbor premijera i Vlade vrši uz konsultacije predsjednika i potpredsjednika Federacije. Ono što je sada moguće jeste da se uz kandidata za premijera, u dogovoru s parlamentarnom većinom dođe do rekonstrukcije Vlade, o kojoj se priča u posljednjih više od pola godine. To podrazumijeva da je moguće izvršiti preraspodjelu resora unutar Vlade, bilo djelimično ili u cjelini," naveo je Ajanović.
On je istakao kako je nakon ostavke Brankovića na potezu prvenstveno SDA, koja treba predložiti partnerima u vlasti modele koji podrazumijevaju ili imenovanje samo premijera ili rekonstrukciju Vlade.
Član Zakonodavno-pravne komisije Omer Vatrić navodi kako "oni koji formiraju Vladu mogu uraditi samo zamjenu premijera ili zamijeniti cijelu Vladu, slično kao što je nedavno bilo s Vladom Kantona Sarajevo".
"Imamo Vladu i ona je u punoj funkciji sve do dolaska nove. Ako se bira novi premijer, bilo bi logično da Predstavnički dom potvrdi i njegovo, ali i imenovanje Vlade, bez obzira da li se radi o novim ili starim ministrima," naglasio je Vatrić.
Zamjenik premijera Gavrilo Grahovac navodi kako, prema ustavnim odredbama i zakonima, ostavka premijera ne dovodi do ostavke Vlade u cjelini te da kabinet nastavlja s radom do izbora novog čelnog čovjeka. Do izbora novog premijera, kako je istakao Grahovac, Vladom rukovode oba zamjenika, dakle, on i ministar financija Vjekoslav Bevanda. Kada je u pitanju moguća rekonstrukcija Vlade, Stranka za BiH navodi da "neće podržati tu ideju".
"Ne samo da ne podržavamo rekonstrukciju Vlade u cjelini već bilo kakve promjene u odnosu na sadašnje stanje. Potrebno je izabrati samo novog premijera i ništa više," naveo je Grahovac.
Nema pristanka na ucjene
On je istakao kako nije tačno da je najavio da odlazi na godišnji odmor te da se radi o "provalama i insinuacijama".
"Nastavljam raditi u punom kapacitetu kao i do sada," istakao je Grahovac.
Dopredsjednik HDZ-a BiH i Predstavničkog doma Marinko Čavara naveo je kako ostavka premijera automatski ne povlači ostavku Vlade, ali...
"Ukoliko je predsjednik Vlade dao ostavku, ne samo iz stranačkih razloga, a znamo da je ova Vlada napravila niz propusta i pogreški, zbog kojih smo jednim dijelom dovedeni u ovu situaciju da nikada više nismo davali za socijalni segment i boračku populaciju, a imamo ogromno nezadovoljstvo. S druge strane, imamo zastoje u određenim procesima, dugi niz godina mi tražimo da se napravi zakon o javnom dobru, koji će reći šta se neće privatizirati, zakoni o privatizaciji telekoma i energetskom sektoru. To ništa nije urađeno. Vlada nije funkcionirala kao tim. Mi smatramo ako je sada predsjednik Vlade otišao, pa ne može on biti jedini produkt i uzrok svih ovih problema. Trebalo bi napraviti tim koji može funkcionirati bolje i s Parlamentom i sa šefovima izvršne vlasti," naveo je Čavara.
On je rekao kako je stav HDZ-a BiH da niti ijedna politička partija u vlasti ne može "ucjenjivati i isključivo tražiti neispunjive uvjete formiranja vlasti" te kako se ne smije dopustiti da Vlada ne funkcionira duži period. Čavara ističe da su, ukoliko postojeća koalicija brzo napraviti tim koji će dobro funkcionirati i rješavati probleme, "sve opcije otvorene". Time je indirektno naveo kako je moguće i uvođenje SDP-a BiH u Vladu.
SDP traži smjenu kompletne Vlade
Poslanik SDP-a u Parlamentu Damir Mašić istakao je da "ne dolazi u obzir da se rekonstrukcija Vlade završi samo na promjeni premijera".
"Kompletna Vlada kriva je za stanje u kojem se trenutno nalazi Federacija. Promjena jedne osobe, a ostanak ostalih ministara je neprihvatljiva za SDP. Zato ćemo mi i dalje insistirati da se Parlament izjasni o tački dnevnog reda koja glasi izglasavanje nepovjerenja Vladi. Svi oni koji misle da je odlaskom Brankovića završena priča o smjenama i promjenama u Vladi grdno se varaju," naveo je Mašić.
oslobodjenje.ba/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.