Više od 8.000 bh. građana bez osnovne škole

Radiosarajevo.ba
Više od 8.000 bh. građana bez osnovne škole

U organizaciji njemačke vladine organizacije za međunarodnu saradnju GIZ-a u BiH danas je u Sarajevu predstavljena jedna od šest radnih linija projekta “Podrška obrazovanju odraslih” - “Naknadno sticanje osnovnog obrazovanja”, u sklopu koje GIZ nudi stručnu edukaciju nastavnog osoblja iz šest osnovnih škola u BiH.

„Radi se o razvoju tri segmenta obrazovanja i to: formalnog, neformalnog i informalnog. Da bi pokrio taj široki spektar djelovanja, projekt implementira  šest radnih linija i do danas je na ovom projektu radio stručni tim na polju statistike, edukacije i istraživanja“, rekao je Mirza Jusufović, predstavnik GIZ-a.

Sarajevo, Zenica, Doboj, Banja Luka

Postoji veoma mali broj odraslih osoba koji se ponovo uključuje u proces osnovnog obrazovanja

U saradnji s nadležnim institucijama u projektnim regijama koje obuhvataju: banjalučku regiju, Zeničko-dobojski kanton i sarajevsku makroekonomsku regiju, došlo se, kaže, do spoznaje da postoji veliki broj odraslih osoba bez završenog osnovnog obrazovanja, javila je agencija Fena.

„Tačnije u ove tri regije na biroima za zapošljavanje trenutno ima oko osam hiljada građana bez završene osnovne škole“, ističe Jusufović, dodajući da je polaznicima iz Republike Srpske, koji se odluče za naknadno sticanje osnovnog obrazovanja, obrazovanje besplatno, dok će polazniciu Federaciji BiH plaćati od 150 do 250 KM po razredu.

Iz tog razloga GIZ u BiH će se potruditi u narednom periodu da sa Federalnim ministarstvom obrazovanja i nauke pokuša naći povoljnije rješenje za polaznike iz FBiH, a u planu je kaže i iniciranje izrade liste potencijalnih donatora, koji bi određenim sredstvima mogli pomoći u subvencioniranju troškova za polaznike u FBiH.

Heroji svakodnevice

Zato je ističe cilj kampanje motivacija potencijalnih polaznika da se  osim svojih svakodnevnih obaveza uključe i u proces naknadnog sticanja osnovnog obrazovanja i tako suštinski postanu heroji današnjice.

„I sam slogan kampanje im odaje to priznanje – „Heroji svakodnevnice!“. Slogan označava proces kojim se želi poručiti da je svaka osoba, koja se pored svojih svakodnevnih problema i obaveza odluči naknadno završiti osnovnu školu, zaista heroj“, zaključio je Jusufović.   

Za sada je šest licenciranih osnovnih škola iz Sarajeva, Vojkovića, Zenice, Kaknja, Mrkonjić-Grada i Banje Luke uključeno u realizaciju projektne linije „Naknadno sticanje osnovnog obrazovanja“, a nastavno osoblje ovih škola prolazi stručnu edukaciju iz oblasti andragogije.  

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak