Uprava za indirektno oporezivanje: U Bosni i Hercegovini potrošeno 231,7 miliona maraka na alkohol

2
Radiosarajevo.ba
Uprava za indirektno oporezivanje: U Bosni i Hercegovini potrošeno 231,7 miliona maraka na alkohol

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine prošle godine u našu državu uvezeno je više od 181,1 miliona kilograma alkohola, u vrijednosti od 231,7 miliona KM, a kao omiljeno piće izdvaja se pivo

Ova brojka veća je za oko 40 miliona više nego godinu ranije odnosno 2021. godine.

Podaci UIO pokazuju da je lani uvezeno više od 181,1 milion kilograma alkohola, dok je 2021. godine, iz inostranstva stiglo više od 173,5 miliona kilograma alkohola u vrijednosti većoj od 191,6 miliona maraka.

Historijska noć u Skenderiji: Bosna i Hercegovina razbila Hrvatsku 110 : 90

Tokom prošle godine BiH je najviše uvezla piva i to u vrijednosti većoj od 141,5 miliona maraka, od čega je najviše stiglo iz Srbije i to u vrijednosti većoj od 70,9 miliona maraka.

Pored piva, kada je riječ o drugim vrstama alkohola, vina je lani uvezeno u vrijednosti većoj od 39,4 miliona maraka, a najviše iz Hrvatske, dok je likera i rakije uvezeno u vrijednosti većoj od 43,1 milion maraka, takođe najviše iz Hrvatske.

Bosna i Hercegovina prošle godine uvezla 19.500 tona kafe

Lani su se alkoholna pića uvozila i iz Slovenije, Njemačke, Meksika, Belgije, Irana, Izraela i drugih zemalja širom svijeta

Podaci UIO pokazuju da je BiH tokom prva dva mjeseca ove godine uvezla alkoholnih pića u količini od 19,1 milion kilograma, čija je vrijednost nešto veća od 29 miliona maraka, a i tada najviše je uvezeno piva.

Prihodi od indirektnih poreza za prva dva mjeseca 2023. iznosili milijardu i po maraka

Kada je riječ o izvozu, Bosna i Hercegovina je tokom 2022. godine izvezla više od 15,1 milion kilograma alkoholnih pića, čija je vrijednost veća od 33,6 miliona maraka, što je više nego godinu ranije kada je BiH u inostranstvo izvezla više od 12 miliona kilograma alkoholnog pića u vrijednosti većoj od 25,7 miliona maraka.

Prema podacima UIO-a najviše se izvozilo u Srbiju, Hrvatsku, Austriju, Norvešku, te Švajcarsku.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak