Ugledni austrijski medij: 'Zatvaranje Nacionalne biblioteke ugrožava kulturni identitet BiH'
Profesor Vahidin Preljević izrazio je ozbiljnu zabrinutost zbog zatvaranja Nacionalne i Univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, nazvavši to "strašnim zločinom protiv kulture Bosne i Hercegovine". Na platformi X je napisao kako su vlasti na svim nivoima uništile pisanu kulturu zemlje dopuštajući gašenje ove ključne institucije.
Ova biblioteka je jedina u Bosni i Hercegovini koja izdaje međunarodne standardne brojeve knjiga (ISBN) i ISSN brojeve za časopise i naučne radove, a trenutno je van funkcije zbog nedostatka upravnih tijela i finansijskih sredstava.
Zatvaranje biblioteke ima ozbiljne posljedice. U Bosni i Hercegovini se već nekoliko sedmica ne mogu objavljivati knjige, što ometa rad univerziteta i nastavu u školama, jer se ne mogu izdavati novi udžbenici.
Poznati bh. ilustrator oduševio objavom nakon pobjede Bosne i Hercegovine nad Hrvatskom
Problemi s financiranjem kulturnih institucija, koji traju već tri decenije, duboko su ukorijenjeni u političkim nesuglasicama koje su započele još nakon Dejtonskog sporazuma. Nacionalna biblioteka je zatvorena za javnost od 7. oktobra, a sve funkcije su obustavljene zbog nerazjašnjenog pravnog statusa.
Političke i kulturne podjele
Iako politička odgovornost leži na Ministarstvu civilnih poslova, političke elite RS-a, koje odbijaju financirati zajedničke kulturne institucije, nastavljaju podrivati integritet države Bosna i Hercegovina.
Na simboličnoj demonstraciji u ponedjeljak, organiziranoj u znak podrške biblioteci, pridružili su se predstavnici Univerziteta u Sarajevu, studenti i izdavači. Iako su građani i institucije iskazali solidarnost, politička volja za rješenjem problema još uvijek izostaje.
Poziv na hitnu reakciju
Situacija bi mogla doći do kritične tačke. U utorak, pitanje financiranja biblioteka bit će na dnevnom redu sjednice Vijeća ministara. Željko Komšić, jedan od tri člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, apelira na Vladu da pronađe rješenje prije nego što bude prekasno.
"Moramo pronaći rješenje prije nego što budemo prisiljeni najaviti smrt pisane kulture i kraj kulturnog i obrazovnog života u zemlji", izjavio je Komšić, ističući da sredstva za financiranje biblioteka postoje.
Željko Komšić: Nedopustiv je način na koji Trojka odnosi prema Nacionalnoj biblioteci
Selma Bajraktarević, zaposlena u Nacionalnoj biblioteci, opisala je trenutnu situaciju kao "najgoru od 1992. godine", kada je rat počeo. Ona strahuje da će sjednica Vijeća ministara u utorak biti "posljednja prilika" da se spasi kulturna baština i obrazovni sistem Bosne i Hercegovine.
Historijski kontekst
Profesor Preljević podsjeća na tragediju iz 1992. godine, kada je vojska bosanskih Srba spalila Nacionalnu biblioteku, uništivši veliki dio bosanskog kulturnog naslijeđa. Na simboličan način, prema njegovim riječima, počinitelji iz tog vremena sada su ponovo na vlasti i ponovo su "zapali" biblioteku.
Bosna i Hercegovina suočava se s ozbiljnom kulturnom i obrazovnom krizom, a politička nesuglasica u vezi s financiranjem ključnih institucija prijeti da uništi temelje kulture i obrazovanja u zemlji. S obzirom na trenutne okolnosti, predstojeći sastanak može biti presudan za opstanak kulturne baštine i obrazovnog sistema, piše DerStandard.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.