'U Libiji ostali oni koji su zaljubljeni u nju'
Oko 120 državljana BiH, većinom medicinskih
sestara i „onih koji su zaljubljeni u Libiju“, još se nalaze u ovoj zemlji u
kojoj se vode sukobi između snaga lojalnih lideru Muameru Gadhafiju i
revolucionara.
Ambasada na tehničkom nivou
Ovo je danas u Sarajevu izjavio ambasador BiH u Libiji Ferhat Šeta, koji je povučen iz Tripolija nakon što je i BiH u Vijeću sigurnosti UN-a glasala za uspostavu zone zabrane letova, čime su omogućeni udari zapadne avijacije protiv Gadhafijevih snaga.
Šeta je, međutim, istaknuo da su Ministarstvo vanjskih poslova BiH i ambasada u Tripoliju u stalnoj telefonskoj vezi s preostalim bh. državljanima u Libiji, kojima su data uputstva kako da se jave u slučaju potrebe. Oko 30 posto ovih bh. državljana nalaze se na istoku Libije, koji kontroliraju revolucionari, a ostali su uglavnom u Tripoliju i okolini.
Nakon njegovog odlaska, Ambasada BiH u Libiji je ostala otvorena na tehničkom nivou, kao što je slučaj s većinom drugih zemalja, a Šeta kaže da su je nakon poziva na konsultacije od Tripolija do granice s Tunisom išao uz punu pratnju i pomoć zvaničnih libijskih organa.
Libija nije monolitna
Upitan da kaže više o revolucionarima koji kontroliraju istok zemlje, rekao je da s njima nije imao susreta i da mu nedostaje informacija. Po onome što zna, Šeta kaže da se radi o Libijcima i "njihovim pomagačima" o kojima postoje različite informacije.
Iako iz naše perspektive Libija možda izgledala monolitno, Šeta naglašava da je ona više od drugih arapskih zemalja organizirana plemenski. U zemlji je oko 130 plemena, od kojih je 30 glavnih, a od tih 30, 20 su uz Gadhafija od njegovog dolaska na vlast 1969. godine, a 10 su uvijek bili opozicija. Libija nije monolitna ni etnički. Osim Arapa, u njoj žive Berberi i Tuarezi, tzv. "plavi ljudi". Također, na jugu zemlje žive arabizirani crnci.
Šetina želja je da sukobi prestanu što prije i da se rješenje nađe među Libijcima, ali nije mogao prognozirati da li će Gadhafi ostati na vlasti.
Ukupno je uz pomoć MVPBiH i Ambasade BiH u Tripoliju evakuirano 827 bh. državljana u velikoj humanitarnoj operaciji.
Šeta je govorio da se zbog nevjerovatnog medijskog izvještavanja odjednom stvorila situacija u kojoj se pokrenulo 2,5 miliona stranaca koji su živjeli u Libiji. Oni su zakrčili ceste, aerodrome, luke i odjednom je nastao kolaps. Zato je bio težak zadatak naći 1.200 bh. državljana među tih 2,5 miliona na velikom prostoru.
Ipak, naglasio je da su obje sukobljene strane dobro postupale s bh. državljanima.
Ova velika humanitarna operacija izvlačenja
bh. državljana izvedena je časno, iako s malim sredstvima, ocijenio je Šeta.
Pritom je naveo i neke zanimljive slučajeve prilikom evakuacije, naprimjer kada
je jedan čovjek iz Fojnice uspio da se dokopa aviona za evakuaciju, ali je u
Libiji ostavio vlastitu suprugu i djecu!
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.