U FBiH 26 zaraženih HIV-om: Bitno je podizati svijest o bolesti, te osigurati dostupna testiranja

1
Radiosarajevo.ba
U FBiH 26 zaraženih HIV-om: Bitno je podizati svijest o bolesti, te osigurati dostupna testiranja

U 2024. godini u Federaciji BiH registrirano je 26 novootkrivenih slučajeva HIV infekcije, među kojima je osam oboljelih od AIDS-a. Drugi kanton po broju zaraženih je Hercegovačko-neretvanski. 

"To je zabrinjavajuće i zato je važno testirati se i na vrijeme otkriti bolest. U FBiH je od 1994. godine preko 360 osoba dijagnosticirano. Danas imamo dobru terapiju koja je dostupna i naši pacijenti se mogu osloniti da će imati sve ono što im je potrebno. Zaraza se najbolje širi u trenucima kada vladaju neki tabui, kada nema dovoljno informacija ili kad informacije daju neki komercijalni izvori koji zapravo prodaju svoje sadržaje", istaknuo je direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH Siniša Skočibušić, .

Dodao je kako je HNŽ druga županija po broju novootkrivenih slučajeva i da u toj županiji ima dvadesetak osoba koji su u redovitom tretmanu.

Vukanović: 'Dodik je Vučića nazivao abortusom i pobačajem. Sada je iz straha manji od makovog zrna'

"Ovo je pandemijska bolest u svijetu te praktično stvara ozbiljan teret i našem zdravstvenom sustavu", dodao je direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH, koje je u partnerstvu s Klinikom za infektivne bolesti SKB-a Mostar u ponedjeljak 2. decembra 2024. godine obilježilo Svjetski dan protiv AIDS-a, na način da su u Trgovačkom centru Mepas Malla organizirali dragovoljno i besplatno savjetovanje te testiranje na HIV, hepatitis B i C, ali i cijepljenje protiv sezonske gripe.

"U FBiH je u ovoj godini identificirano 26 novih osoba i stupili su na liječenje, jedna osoba je nažalost zbog komplikacija i umrla. Prilika je stoga i ovo (akcija) da dignemo svijest u javnosti, ponudimo besplatno i sigurno testiranje svima koji to žele i dodatno da se u medijima i u izlasku među ljude ostvari mogućnost za prave, pouzdane i točne informacije", naveo je Skočibušić.

Vlatka Martinović, direktorica Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH istaknula je kako je broj oboljelih od HIV-a trenutno u porastu te da se trenutno liječi oko 194 pacijenta.

"Svjedoci smo da u protekle tri godine broj oboljelih od HIV-a raste, trenutno se liječi 194 pacijenta oboljela od HIV-a. Godišnje se troši oko 2 milijuna KM za liječenje oboljelih i testiranje. Stoga je jako važno da svi zajedno radimo na prevenciji, pružimo ruku oboljelima, jer moramo znati da je HIV moguće spriječiti ako se zajednički borimo’", istaknula ona.

U ime Sveučilišne kliničke bolnice Mostar prisutnima se obratila doktorica Svjetlana Grgić, koja je navela kako je važno da pacijenti koji danas imaju HIV žive dugo zahvaljujući adekvatnom liječenju.

"Ono što je važno reći jeste da pacijenti koji danas imaju HIV žive dugo zahvaljujući adekvatnom liječenju. Cilj je otkriti i detektirati bolest na vrijeme", navela je Grgić i dodala kako će od sljedeće godine anonimno testiranje biti moguće u SKB Mostar, zajedno s mogućnošću testiranja na spolno prenosive bolesti.

Ministar zdravstva i socijalne skrbi HNK-a Milenko Bevanda naveo je kako na svu sreću ovo oboljenje nije pandemijsko kod nas.

"Mi imamo vrlo mali broj, oko 23 pacijenta koji su na terapiji i svi oni su u fazi koja nije zarazna", rekao je.

Po njegovom mišljenju, važno je otvoriti široku diskusiju kako bi se skinule stigme s ljudi.

Infekcija virusom humane imunodeficijencije (HIV) je i dalje veliki globalni javnozdravstveni problem koji je do danas odnio oko 42,3 miliona života.

Većina ljudi se zarazi HIV-om prilikom nezaštićenih spolnih odnosa ili dijeljenjem igli, šprica ili drugog pribora za ubrizgavanje droga. Samo se određenim tjelesnim tekućinama zaraženih osoba, kao što su krv, sperma, vaginalni iscjedak i majčino mlijeko može prenijeti HIV i ove tekućine moraju doći u dodir sa sluznicom ili oštećenim tkivom ili se izravno ubrizgati u krvotok (iz igle ili šprice) da bi došlo do prenosa. Čimbenici poput količine virusa kod osobe, drugih spolno prenosivih infekcija i konzumiranja alkohola ili droga mogu povećati šanse za dobivanje ili prenos HIV-a.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak