U BiH 160 psihičkih bolesnika u neuslovnim zatvorima
Domaće vlasti prije juna ove godine neće početi provoditi odluku Ustavnog suda BiH od prije pet godina, kojom je naloženo da psihičkim bolesnicima osuđenim na zatvorske kazne bude obezbijeđen adekvatan smještaj.
Zavod u brojkama
4,25 miliona KM donirala Švajcarska
1,5 miliona KM izdvojila Republika Srpska
200 osuđenika može biti smješteno u Zavodu
71 KM dnevni troškovi smještaja
Trenutno je u našoj zemlji za 160 osuđenika neophodan smještaj, a problem je trebalo da bude riješen još u septembru prošle godine, kada je trebalo da bude useljen Zavod za forenzičku psihijatriju uz Psihijatrijsku kliniku u Sokocu. Rok za početak smještaja osuđenih psihičkih bolesnika u Zavod u Sokocu pomjeren je za osam mjeseci.
"U aprilu prošle godine izabran je izvođač radova. Završeno je 90 odsto radova. Zbog velikih hladnoća u Sokocu radovi su prekinuti dok ne bude malo bolje vrijeme. Uspostavom ovog odjeljenja riješićemo probleme smještaja psihičkih bolesnika", rekao je sagovornik Nezavisnih iz Ministarstva pravde BiH.
Za izgradnju ovog odjeljenja, u kojem bi bilo mjesta za 200 osuđenika, Švicarska je donirala oko 2,8 miliona švicarskih franaka (oko 4,25 miliona KM).
Krajem 2008. godine Vijeće ministara BiH, te vlade RS, FBiH i distrikta Brčko dogovorile su uspostavu Zavoda za forenzičku psihijatriju uz Psihijatrijsku kliniku u Sokocu.
Do useljenja prvih pacijenata potrebno je da Vlada RS izdvoji sredstva za opremanje i medicinska pomagala. U Nacrtu budžeta RS za ovu godinu predviđeno je oko 1,5 miliona KM za Zavod za forenzičku psihijatriju u Sokocu. U Zavodu su jučer bili samo sekretarica i dva majstora, koji nisu mogli govoriti o tome kada će radovi biti gotovi.
"Ukoliko sve bude kako treba, ako novac legne na vrijeme i ne bude prolongiranja moguće je da do juna ove godne u Sokocu usele prvi zatvorenici", najavljuju iz Ministarstva pravde BiH i podsjećaju da će različiti nivoi vlasti za smještaj osuđenika u Sokocu plaćati 71 KM po danu.
Od 160 psihijatrijskih bolesnika, koliko ih je trenutno u zatvorima u BiH, 88 ih je smješteno u kazneno-popravnim zavodima u RS, 61 osoba je u FBiH, u Brčkom osam, a tri su osuđenika Suda BiH.
Zbog nepostojanja adekvatne ustanove za smještaj psihičkih bolesnika koji su počinili krivična djela, u Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu vode se dva postupka protiv BiH.
"Ustavni sud BiH je u decembru 2006. godine utvrdio da je Forenzički odjel u Zenici, gdje je sada smještena većina osuđenih psihičkih bolesnika, neuslovan, te da s u roku od šest mjeseci moraju svi psihički bolesnici biti smješteni u adekvatne ustanove. Ta odluka nikad nije provedena. Trenutno u Evropskom sudu za ljudska prava mi znamo za dvije tužbe protiv BiH zbog neadekvatnog smještaja, što ne znači da ovakvih tužbi nema još", kazala je Monika Mijić, zastupnik BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.
Mijić je istakla da BiH dosad nije isplatila novac zbog povrede ljudskih prava zatvorenika zbog neuslovnog smještaja.
"BiH je u šest dosadašnjih slučajeva isplatila oko 370.000 KM, ali Sud je presudio da ovi treba da dobiju odštetu iz drugog razloga, iako su u tužbi naveli i neuslovan smještaj. S obzirom na to da je Sud već presudio po jednoj tački, nije bilo potrebe da ulaze i u drugu tačku. Bojim se da će biti još mnogo tužbi za neuslovan smještaj u zatvorima jer je i domaći sud presudio u korist zatvorenika", kazala je Mijić, istakavši da je neophodno što prije riješiti smještaja psihičkih bolesnika.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.