'Sve po zakonu': Političari sa oslobađajućim presudama (DOSSIER)
Radiosarajevo.ba
Fotoservis
SLUČAJ BRANKOVIĆ-BIČAKČIĆ
SLUČAJ BRANKOVIĆ-BIČAKČIĆ
Istog dana kada su se bosanskohercegovački komercijalni moralisti zgražavali nad scenarijem filma Angeline Jolie, koji nisu ni pročitali, bivši federalni premijer Nedžad Branković i njegov još bivšiji kolega na toj funkciji Edhem Bičakčić, oslobođeni su svih optužbi za zloupotrebu položaja i ovlaštenja, tačnije za bespravni utrošak 114.000 KM državnog novca, te dodatnih 150.000 KM firme Energoinvest za rješavanje stambenog pitanja Nedžada Brankovića, zbog kojeg je, svojevremeno zaradio grafit: „Vrati stan lopove“!
Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu podiglo je optužnicu protiv Brankovića i Bičakčića u aprilu 2009. Podsjetimo se, sporni stan su bivšem federalnom premijeru kupili Vlada FBiH i Energoinvest, koji su vlasnici stana Nadi Ludvig Pećar isplatili 500.000 KM iz budžetskih sredstava građana, da bi zatim Nedžad Branković taj stan „otkupio“ za 46.000 KM u "certifikatima", koji su 2000. godine imali nominalnu vrijednost 900 KM. U vrijeme kupovine i prodaje stana Brankoviću, funkciju federalnog premijera obavljao je Edhem Bičakčić.
Ipak, prema presudi, koju je donijelo Sudsko vijeće Kantonalnog suda u Sarajevu, kojem je predsjedavala Dalida Burzić, optužnica „se bazirala na nezakonitim dokazima i bez vještačenja po vještaku finansijske struke“. Drugim riječima, prebogati Nedžad Branković se novcem budžetskih korisnika okoristio, kako je i sam jednom obrazložio „po zakonu“.
Fotoservis
SLUČAJ BIČAKČIĆ-ČOVIĆ
Prethodni slučaj nerazdruživo je vezan za istragu Tužilaštva BiH koja se vodila protiv Edhema Bičakčića i ondašnjeg ministra finansija u njegovoj vladi, a današnjeg grlatog zagovarača hrvatske samouprave, Dragana Čovića. Optuženi su da su nezakonito dijelili stanove odabranoj grupi visokorangiranih političara, između ostalih i Nedžadu Brankviću. Radilo se, dakle, samo o jednoj među mnogim „zakonitim“ dodjelama.
Prema optužnici koja je podignuta pred Sudom BiH, dvojac Bičakčić-Čović optužen je nezakonito trošenje 7, 8 miliona KM u 1999. i 2000. i to sve u svrhu kupovine stanova. Pa ipak i ovaj je slučaj završio oslobađajućom presudom. Obrazlažući presudu predsjedavajući Sudskog vijeća, sudija Esad Fejzagić kazao je da Tužilaštvo BiH za četiri godine nije uspjelo otkriti imena 12 osoba kojima su dodijeljeni stanovi, iako su imali adrese gdje se stanovi nalaze te su se u optužnici te osobe vodile kao nepoznata lica, dok od 64 osobe koje su navedene u optužnici da su im dodijeljeni stanovi nisu sve saslušane.
SLUČAJ ČOVIĆ-LIJANOVIĆI
Dragan Čović i njegovi trenutni politički protivnici iz Narodne stranke Radom za boljitak, braća Jerko, Mladen, Slavo i Jozo Ivanković Lijanović oslobođeni su 2. juna 2008. godine na Sudu BiH svih optužbi koje su ih teretile za organizirani kriminal. Sudsko vijeće Suda Bosne i Hercegovine proglasilo se nemjerodavnim za daljnje vođenje sudskog postupka protiv predsjednika HDZ-a Dragana Čovića, dok je četvorici braće Lijanovića, Slavu, Jozu, Mladena i Jerku, oslobodilo svih optužbi za navodne carinske prijevare.
Nakon četverogodišnjeg postupka, tužitelj Peter Corneck u cijelosti je odustao od optužbi protiv braće Lijanovića, dok je pak za Čovića promijenio optužnicu tereteći ga za tri tačke, umjesto dosadašnjih šest u drugostepenom postupku. Budući da niti jedna od tačaka ne potpada pod organizirani kriminal, Sudsko vijeće proglasilo se nemjerodavnim za procesuiranje Čovića, oslobodivši ga vođenja daljnjeg sudskog postupka. Za braću Lijanoviće Sudsko je vijeće prihvatilo izmijenjenu optužnicu i oslobodilo ih svih optužbi.
Mirko Šarović
SLUČAJ ŠAROVIĆ-MANDIĆ-GOVEDARICA-BJELICA
Sud BiH je izrekao i oslobađajuću presudu za bivšeg predsjednika RS-a i člana Predsjedništva BiH Mirka Šarovića u slučaju kriminala u Privrednoj banci Srpsko Sarajevo“. Šarović je bio optužen zajedno sa funkcionerima SDS-a Milovanom Bjelicom i Momčilom Mandićem, bivšim ministrom pravosuđa RS-a, kojem je jedinom izrečena zatvorska kazna od devet godina.
Šarović je oslobođen optužbe za organizovani kriminal, zloupotrebu položaja i udruživanje radi vršenja krivičnog djela. U optužnici je bilo navedeno da je Momčilo Mandić, kao direktor Privredne banke Srpsko Sarajevo (PBSS), odobrio neosigurane kredite fiktivnom preduzeću "Spekta" sa sjedištem na Palama, čija je jedina svrha bila nezakonito finansiranje izborne kampanje Srpske demokratske stranke BiH. Na taj način je PBSS oštećena za iznos od 1.667.367 maraka.
Mirko Šarović je, prema optužnici, donio i potpisao Odluku o osnivanju preduzeća "Matres", znajući da će ono poslovati kao fiktivno, dok je Milovan Bjelica, prema navodima optužnice, kao ovlašteni zastupnik preduzeća "Spekta" podnosio zahtjeve za odobrenje tih kredita. Šarović je bio oslobođen i optužbe za davanje lažnog iskaza i podstrekivanje u krivičnom postupku. Teretio se da je iz zatvora u Doboju, gdje je bio pritvoren tokom suđenja, preko čuvara Milana Despotovića poslao dva pisma svjedoku Krsti Sikiri, u kojem je tražio da od nadležnih organa sakrije dokaze te pred Sudom da lažni iskaz. Treba istaći da je i Momčilo Mandić u februaru ove godine, nakon što je oslobođen optužbe za ratne zločine, pušten nakon izdržane tri godine zatvora, na uvjetnu slobodu.
SLUČAJ MLADEN IVANIĆ
Mladena Ivanića, predsjednika PDP-a, optužnica je teretila da je, kao premijer RS-a, na sjednici Vlade 2001. neovlašteno odobrio donošenje odluke kojom je preduzeću Trgokomerc data saglasnost da bez ikakve naknade siječe šumu u gazdinstvu Ribnik, smatrajući to kao vansudsko poravnanje za nepostojeći dug prema ovoj firmi.
Vlasnik te firme, inače je bivši član PDP-a, a i većina tadašnjih vijećnika u Općinskom vijeću Ribnik također su bili članovi Ivanićeve stranke. Tužitelj Oleg Čavka od Vijeća je zatražio da se Ivanić proglasi krivim, jer je bez sumnje potvrđeno kroz izjave svjedoka te materijalne dokaze da je Ivanić kriv. S druge strane, sam Ivanić je neposredno pred izricanje presude zamolio suce da presuda u njegovom predmetu bude pravnička, a ne politička.
Žalbeno vijeće Suda BiH donijelo je oslobađajuću presudu u slučaju Mladen Ivanić u dijelu optužnice koji se odnosi na nesavjestan rad u službi. Ovo vijeće po istoj tački ranije je poništilo presudu od 18 mjeseci zatvora Ivaniću, jer se žalio na presudu.
radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.