Stefan Fuele govorio pred Parlamentom za Evropu
Govor komesara za proširenje i evropsku politiku susjedstva Štefana Fülea pred Parlamentom za Evropu prenosima s portala reci.ba
"Ocjena napretka Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji – ključni prioriteti za 2011."
Sarajevo, 24. februara 2011.
Dame i gospodo, Bosna i Hercegovina je na kritičnom raskršću na svom putu ka evropskim integracijama. Vi, kao predstavnici parlamentarnih skupština, imat ćete vitalnu ulogu u odlučivanju kojim putem krenuti.
Jedan put zahtijeva jasnu političku volju - zajedničku viziju o budućnosti u Evropskoj uniji i zajedničku želju da se zajedno radi na ostvarenju te vizije.
Drugi put - put nesloge, sporenja i neslaganja, dovest će Bosnu i Hercegovinu do zaostajanja za drugim zemljama regije i neispunjavanja težnji svih građana vaše zemlje.
Ovo vam govorim kao prijatelj. Prijatelj koji vidi krupne izazove s kojim ste suočeni i koji želi da ih vi prevladate. Prijatelj koji je vidio veliki napredak koji ova zemlja može postići kada postoji zajednička vizija i politička volja, kao što smo vidjeli u radu na postizanju sporazuma o liberalizaciji viznog režima. Prijatelj koji je siguran da se ista ta volja može naći kako bi se suočilo s budućim izazovima.
Želim identificirati tri tipa izazova: neposredne, kratkoročne i srednjoročne. Svi imaju utjecaja na ukupnu sudbinu zemlje i njenu evropsku budućnost.
Neposredni izazov je formirati vlast. Prošlo je dugih pet mjeseci od izbora. Pet mjeseci tokom kojih smo, umjesto napretka koji bi imao pozitivan efekt na zemlju i život vaših građana, vidjeli zastoj.
Od vitalnog je značaja da se formiranje vlasti dogodi što je moguće prije. Ako se to ne dogodi, Bosna i Hercegovina će dalje zaostajati za drugim zemljama regije.
Kada se formira vlast, dolazi jedan broj kratkoročnih izazova koje treba rješavati a koji direktno utječu na vaš napredak ka Evropskoj uniji.
Prvo, to su ustavne promjene koje će odraziti presudu u predmetu Sejdić-Finci. Bez te promjene Bosna i Hercegovina nije usklađena s obavezama koje proizlaze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Taj sporazum su ratificirale sve naše države članice, ali njegova provedba ostaje upitna zbog tog njegovog kršenja.
Drugo, potreban je napredak u vezi sa zakonodavstvom o državnoj pomoći. Ponovo se ovdje radi o poštivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Ovo može zvučati kao tehnički detalj, ali svako kršenje Sporazuma postavlja pitanje sposobnosti i želje da se ispoštuju obaveze potrebne kako bi se približilo Evropskoj uniji.
Treće, tu je zakon o popisu stanovništva. Bez precizne statistike neće biti moguće odgovoriti ni na jedan upitnik o pristupanju.
Pogledamo li srednjoročno, tu je šire pitanje reforme Ustava.
Ne postoji nijedan ispravan odgovor, niti model. Naših 27 država članica ima 27 različitih modela - predsjednički sistem, parlamentarni sistem, centralizirani i decentralizirani - razlike su bezbrojne.
Međutim, bitni su zajednički elementi, a ne razlike.
Prvo, svaki sistem omogućava centralnom nivou da obavlja one funkcije koje su potrebne za članstvo u EU. Kao primjer sam već spomenuo kontrolu državne pomoći.
Drugo, svaki sistem omogućava državi da govori jednim glasom na evropskom nivou, bez obzira na unutarnju podjelu nadležnosti.
Evropska unija djeluje na nivou država. Mi ne želimo, niti možemo voditi pregovore o pristupanja na nivou entiteta ili kantona.
Kako strukturirati ustav kao cjelinu i kako osigurati te elemente? To je nešto o čemu vi sami trebate zajednički odlučiti. To će zahtijevati veliku odlučnost i zajedničku viziju u pogledu budućeg pravca Bosne i Hercegovine.
Bosna i Hercegovina je u samom središtu Zapadnog Balkana i Evrope. Ona je u središtu naše političke pažnje i u fokusu naše perspektive proširenja. Ali je na vama, kao izabranim predstavnicima, zadatak ostvarivanja potrebnih reformi.
Gospodine predsjedniče, cijenjeni članovi Parlamenta,
Ovo su te poruke i ja sam uvjeren da ćete ih vi iskoristiti kao poticaj da Bosna i Hercegovina krene dalje na putu ka Evropskoj uniji.
To je put kojim vaši građani žele krenuti.
To je put koji će vašoj zemlji i njenim građanima donijeti vrlo realne dobrobiti.
To je put kojim vi, kao izabrani predstavnici, morate voditi svoj narod.
Obraćam vam se danas da potvrdim našu predanost da budemo uz vas na svakom koraku koji vi učinite na tom putu.
Hvala vam
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.