Šta traži MMF: Povećanja akciza na gorivo, otpuštanja u javnom sektoru…
To je za Radio Slobodna Evropa potvrdio Francisco Parodi, rezidentni predstavnik MMF-a u BiH.
Od 11 postavljenih uslova za dobijanje kredita u iznosu od 553,3 miliona eura, do sada je ispunjeno šest. Kreditni odbor neće zasjedati dok se ne ispune preostali uslovi.
Koji su najvažniji uslovi što ih BiH još treba ispuniti?
1. Povećanje akciza na gorivo
Parlament BiH treba odobriti povećanje akciza na naftne proizvode, uključujući tečni naftni gas i biogorivo za 15 feninga po litru. Pitanje akciza zapalo je u ćorsokak ponajviše zbog neslaganja entiteta oko raspodjele ovih sredstava naplaćenih od akciza.
2. Smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru
BiH ima najveća izdvajanja za plate javnog sektora u regionu, a javna potrošnja u zemlji iznosi približno 45 posto bruto domaćeg proizvoda. Oko ovog pitanja ne postoji politički konsenzus. Planovi za smanjenje broja zaposlenih u javnoj administraciji se još prave, no male su šanse da će vlasti ukidati radna mjesta stranačkim kolegama ili članovima svoje familije.
3. Usvajanja seta zakona iz oblasti bankarstva
Obaveze su ispunjene su djelimično. Set bankarskih zakona usvojila je Skupština RS-a, ali ne i Parlament FBiH. Male su šanse i za skoro usvajanje seta zakonskih akata iz oblasti bankarstva u Federalnom parlamentu u kojem već mjesecima ne funkcionira vladajuća koalicija. Također, državni parlament treba usvojiti amandmane na Zakon o osiguranju depozita.
4. "Rekonstrukcija" ili prodaja telekoma u federaciji BiH
Od vlasti u Federaciji BiH očekuje se da potpišu ugovore s međunarodnim savjetnicima za sprovođenje operativne i finansijske dubinske analize za BH Telecom i HT Mostar, s ciljem njihove rekonstrukcije ili prodaje akcija".
Alternativa MMF-u
"Prolongiraćemo isplatu druge tranše od oko 76 miliona eura, dok vlasti ne ispune sve ono što smo dogovorili u novembru", poručuje rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Francisko Parodi.
Ukoliko ne dobiju novac od MMF-a, vjerovatno će vlasti opet posegnuti za zaduživanjem kod komercijalnih banaka, kod kojih su već zadužene više od milijardu eura, i to po znatno nepovoljnijim uslovima - kako bi zakrpili budžetske rupe i kupili socijalni mir, barem do narednih izbora.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.