SIPA prikuplja podatke u vezi sa izgradnjom zgrade Vlade RS-a
Radiosarajevo.ba
Inspektori Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) obavili su danas razgovor sa šefom poslaničkog Kluba Stranke za BiH Muharemom Murselovićem, a prethodno i s njegovim kolegama iz SDS-a, PDP-a, SNSD-a i DNS-a u Narodnoj skupštini RS-a u okviru istražnih postupka u vezi s izgradnjom zgrade Vlade RS-a u Banjoj Luci.
Murselović je potvrdio da je istražioce interesovalo sve što ima veze s izgradnjom zgrade Vlade RS-a, a najviše ugovor koji je potpisan s izvođačem radova Integral inžinjeringom iz Laktaša, odnosno da li postoje konkretne odluke kada je u pitanju taj projekt.
Napominjući da je istražioce SIPA-e interesiralo da li je Narodna skupština RS-a donijela neku odluku u vezi sa zaduženjima u projektu izgradnje Administrativnog centra Vlade, Murselović je podsjetio da to nije urađeno, već je parlament usvojio zaključak koji govori o tome da je Vlada sav „posao izgradnje zgrade obavila u praksi dobrog domaćina i da Vlada treba da ima takav jedan adekvatan prostor za rad”.
Murselović stoga navodi da je usvajanjem tog zaključka Narodna skupština „na neki način pokrila Vladu”, odnosno da je po tom zaključku, za koji nisu glasali poslanici njegove stranke, ali jesu vladajuće većine u RS-u, pravno i svaki drugi način Skupština RS-a stoji iza radova Vlade u tom velikom projektu za koji svi znaju da je mnogo koštao”.
Zaključak je Skupštini RS-a na usvajanje predložila upravo Vlada, a u njemu se kaže da je Vlada u vezi s izgradnjom Administrativnog centra „postupila racionalno i s pažnjom dobrog domaćina i s tim potvrđuje sve akte u propratnoj informaciji o tom projektu”.
Sav taj projekt ima jako puno ugovora, a neki od aneksa nose i oznaku „tajnosti”, kao i onaj broj 1, koji je vezan za rok isplate u 144 rate izvođaču radova na izgradnji zgrade Vlade RS-a „Integral inžinjeringu”, a koji je produžen na 12 godina.
I šef poslaničkog Kluba SDS-a Borislav Bojić potvrdio je da su inspektori SIPA-e obavili razgovor i s njim u vezi s istragom oko izgradnje zgrade Vlade RS-a te da im je ponovio ono što je već iznosio u svojim istupima u javnosti.
Bojić smatra i da je sve u vezi s istragom oko izgradnje zgrade Vlade RS-a trebalo da obave nadležni ograni RS-a, a ne SIPA.
Saslušanja od inspektora SIPA-e traju već neko vrijeme i njima je obuhvaćen veći broj osoba u okviru istražnih postupka u vezi s izgradnjom zgrade Vlade Republike Srpske, autoputa Banja Luka - Gradiška i zgradom Radio-televizije RS-a.
Saslušani su i neki od bivših ministara, članova upravnih odbora u institucijama koje su pod lupom SIPA-e te zaposleni u Vladi, Skupštini te drugim institucijama RS-a....
Saslušanja se vrše u vezi s izvještajem Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u kome se premijer RS-a Milorad Dodik i još 14 osoba sumnjiče za navodnu zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja, tačnije namještanje tendera, nepotrebno prekoračenje troškova i pranje novca tokom izgradnje Administrativnog sjedišta Vlade RS-a, zgrade RTRS-a i dionice autoputa Gradiška-Banja Luka.
Istraga SIPA-e je počela prošle godine nakon što su revizori iznijeli navode o zloupotrebama u postupcima dodjele ugovora te posebnom tretmanu koji je dat kompaniji „Integral inženjering” iz Laktaša.
fena/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.