"Mnogo širi krug lica će biti obuhvaćen ovim zakonom. Predlaže i načine prestanka mandata, jer prestanak mandata Centralna izborna komisija ne može donijeti sem Članom 1.10 na osnovu drugog zakona koji to propisuje, što je do sada bio vrlo rijedak slučaj", istakla je Obrenka Slijepčević, predsjednik republičke Komisije za utvrđivanje sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske, prenosi ATV.
Novim zakonom će biti određene i veće novčane kazne za one koji koriste svoju poziciju da bi uticali na donošenje zakona ili rad izvršne vlasti. Do sada su bile od 500 do 1.500 KM - a po novom zakonskom rješenju će biti od pet do 20 hiljada KM.
Sukob interesa u organima vlasti RS se određuje po zakonu iz 2008. godine, koji dozvoljava direktorima javnih ustanova da osim te funkcije, nesmetano obavljaju i neku drugu. Akcioni plan za borbu protiv korupcije predviđa da novim zakonom budu obuhvaćena sva imenovana lica, uključujući i rukovodioce javnih preduzeća, fondova i ustanova, kao i uvođenje imovinskih kartona za državne službenike.