Prije 30 godina plakali su Mostar, BiH i cijeli svijet: Na današnji dan HVO je srušio Stari most

19
Radiosarajevo.ba

Na današnji dan, 9. novembra 1993. godine, srušen je Stari most, simbol grada Mostara.

Tokom rata u Bosni i Hercegovini 1992-1995. godine, Stari most je djelomično oštećen od strane srpskih snaga i JNA. Dana 9. novembra 1993. HVO je srušio Stari most kao dio kampanje granatiranja i terorisanja Mostara.

Dan ranije, 8. novembra 1993. HVO je započeo sa kampanjom rušenja Mosta ispaljujući na desetine projektila u luk i kule Mosta, što je okončano 9. novembra 1993., njegovim konačnim rušenjem. Jedinstvena organizacija boraca grada Mostara (JOB) i Centar za mir i multietničku saradnju iz Mostara u posjedu autentičnog filmskog materijala koji sadrži snimke granatiranja i rušenja Starog mosta u Mostaru u dane 8. i 9. novembar 1993. godine.

Prvo ime pobjede nad Hrvatskom: 'Došao sam povrijeđen da pomognem BiH, sretan Dan državnosti'

Kako potvrđuju video snimci, granatiranje Starog mosta snimala je posada Hrvatske vojske sa utvrđenja na kulama brda Hum iznad grada. Njihova kamera u kontinuitetu prati putanje više od 50 projektila koje ispaljuje tenk HVO sa lokaliteta Stotina, tada lociranog na zapadnoj strani Bulevara iznad mostarskog naselja Kolonija.

Videomaterijal prikazuje i trenutke kada članovi posade HV radiovezom navode posadu tenka da izvede što preciznija gađanja luka i temelja Starog mosta, dok svojoj znatiželjnoj komandi telefonom dojavljuju "kako se odvija i u kojoj fazi je dospjelo rušenje Starog mosta…":

"Sadržaj snimljenog materijala, sa brutalnim psovkama, sočnim komentarima i rafalima odobravanja i slavlja nad svakim direktnim pogotkom granate u tijelo Mosta, takođe neporecivo svjedoči da je Stari most sa kompletnom historijskog jezgrom granatiran i rušen iz patološke mržnje prema islamskom historijskom naslijeđu, a ne nikako kao 'logičan vojni cilj koji treba uništiti'.

Smatramo da je novootkriveni filmski materijal do danas zasigurno najubjedljivije i neporecivo filmsko svjedočanstvo o tome ko je inspirirao, naredio, pratio tok granatiranja i slavio rušenje Starog mosta. Iako je Haški sud u konačnoj presudi 'šestorki' političkih i vojnih dužnosnika paradržave 'Herceg Bosna' 29.11.2017.godine jasno definirao da je Stari most srušen granatama iz tenka sa položaja HVO, filmski material koji posjedujemo stavlja definitivno pečat i žigoše sramnu ulogu nalogodavaca ovog planetarnog kulturnog zločina od kojeg se službeni Zagreb i hrvatska struktura vlasti u Mostaru i Hercegovini, još nikada nisu ogradili", naveli su iz Centra za mir ove godine kada su i prvi put objavljeni ovi snimci.

Stari most je rekonstruiran i potpuno obnovljen 2004. godine. Među donatorima su bile turska i italijanska vlada.

Most je naručio osmanski sultan Sulejman Veličanstveni 1557. godine kako bi zamijenio stari drveni viseći most koji se pokazao nestabilnim.

Izgradnja je započela iste godine i trajala je devet godina, što se može pročitati iz natpisa na mostu koji za godinu završetka navodi 974. godinu po islamskom kalendaru (oko 1567.). Most je uvršten na listu UNESCO-vih zaštićenih spomenika kulture.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (19)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak