Povećan broj novih slučajeva meningitisa u BiH: Kako se zaštititi?
U našoj zemlji primjetan je povećan broj novih slučajeva meningitisa, od kojeg sve češće obolijevaju djeca. Važno je razumjeti uzroke i simptome meningitisa, kao i mjere prevencije koje možemo poduzeti, apeluje struka. Trebamo li biti zabrinuti i kako se možemo zaštititi?
Bosna i Hercegovina suočava se s porastom broja slučajeva meningitisa – zarazne bolesti koja zahvata moždane ovojnice i može izazvati ozbiljne zdravstvene posljedice. Virus meningitisa prvobitno se pojavio u Banjoj Luci i Kotor-Varoši, gdje je zabilježen porast broja slučajeva među djecom vrtićke i osnovnoškolske dobi.
"Što se tiče Banje Luke, radi se o dvoje djece školskog uzrasta koji su iz iste osnovne škole i jedno dijete vrtićkog uzrasta, dok je iz Kotor-Varoši onih četvero koje smo imali prošle sedmice, za koje smo već i iznijeli informacije. Sva djeca su dobrog opšteg stanja po informacijama koje imamo od naših kolega iz domova zdravlja", navela je dr. Nina Rodić Vukmir, načelnica Službe za epidemiologiju Instituta za javno zdravstvo RS-a.
Sindikat radnika trgovine BiH tvrdi: Tržni centar u bh. gradu radi uprkos neradnoj nedjelji
Meningitis izaziva infekciju i upalu moždanih ovojnica, tankih membrana koje okružuju mozak i kičmenu moždinu. Ovo stanje može imati različite uzroke, pri čemu je virusna infekcija najčešća među njima. Stručnjaci ističu ključnu ulogu prevencije u borbi protiv meningitisa. Preporučuju redovnu dezinfekciju prostora i smanjenje kontakta među ljudima, posebno u grupama, jer se meningitis može lako širiti.
"Najopasniji je kod djece, javlja se najčešće kao infekcija, međutim ako se ne obrati pažnja na visoku temperaturu, neke simptome, može da se razvije i čak da ugrozi život. Sve što je preko 38 stepeni treba se skidati i odmah se javiti ljekaru", poručuje prim. Zdravka Gvožđar, direktorica apoteke.
Novih sedam slučajeva meningitisa u BiH, doktorica upozorava: 'Roditelji, na ove simptome pripazite'
"Ne postoji vakcina protiv ovog uzročnika, nemamo ni neke specifične terapije, ali je virus meningitis mnogo blažeg toka, ishodi su uvijek povoljni i potpuni oporavak", pojašnjava dr. Rodić Vukmir.
Meningitis je prisutan tokom cijele godine, stoga je cilj smanjenje mogućnosti prijenosa infekcija među grupama djece i prevencija buduće zaraze. Roditeljima se savjetuje da pojačaju mjere higijene kod djece. Redovno održavanje lične higijene jedan je od najvažnijih načina za sprečavanje širenja virusa, piše Federalna.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.