Potpisan ugovor: U Srebrenici se gradi objekat za smještanje posmrtnih ostataka žrtava genocida
U okviru USAID-ovog projekta PRO-Budućnost predstavnici Memorijalnog centra Srebrenica, organizacije Catholic Relief Services i firme Unioninvest d.d. potpisali su danas ugovor o izgradnji objekta za smještaj posmrtnih ostataka žrtava genocida unutar kompleksa Memorijalnog centra Srebrenica.
Potpisivanju je prisustvovala i delegacija senatora Sjedinjenih američkih država (SAD) te američki ambasador Michael Murphy.
"Ovim će zvanično početi izgradnja depoa - objekta u kojem će na adekvatan i dostojanstven način biti pohranjen biološki materijal, lični predmeti i odjeća žrtava genocida koji su ekshumirani iz stotina masovnih grobnica u protekle skoro tri decenije, a koji do danas nisu identifikovani.
Oglasili se studenti nakon masovnih protesta u Srbiji: 'Tek smo počeli'
Sav materijal se trenutno nalazi u kutijama i vrećama u prostorijama Podrinje identifikacionog projekta u Tuzli, što je od samog početka bilo neadekvatno i privremeno rješenje", kazao je direktor Memorijalnog centra Srebrenica (MCS) Emir Suljagić.
"Objekat koji gradimo pomoći će da na dostojanstven način sačuvamo sve ono što je ostalo iza žrtava genocida i tako doprinesemo svjesnosti o njihovom stradanju. Ujedno, ovo će dati osjećaj sigurnosti porodicama da njihovi najmiliji neće biti zaboravljeni. Ovaj objekat, u skladu sa cjelokupnom svrhom Memorijalnog centra, treba da služi odavanju počasti žrtvama i očuvanju historijskog pamćenja", dodao je Suljagić.
On je pojasnio da su inicijativu za izgradnju objekta pokrenuli MCS i Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) još 2016. godine, a tri godine poslije je kreirano idejno rješenje prema kojem bi on bio smješten u halu bivše fabrike akumulatora. Završetak radova na objektu planiran je u proljeće 2024. godine.
Michael Murphy sa senatorima iz SAD-a posjetio Memorijalni centar 'Srebrenica'
Sredstva za izgradnju udružili su Memorijalni centar Srebrenica i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) kroz mirovni projekat PRO-Budućnost. Objekat predstavlja značajan doprinos memorijalizaciji i sprječavanju negiranja genocida.
"Kultura šutnje i poricanja je još uvijek jako izražena u Bosni i Hercegovini i predstavlja ozbiljnu prepreku uspostavljanju trajnog mira u ovoj zemlji. Ovaj objekat i sve što se nalazi u njemu podsjećat će buduće generacije na istinu o genocidu u Srebrenici, u nadi da se ovakvo nešto više nikada i nigdje ne ponov'', kazala je Sanela Imamović, predstavnica organizacije Catholic Relief Service (CRS) BiH, koji provodi projekat PRO-Budućnost.
Prema presudama međunarodnih sudova, u Srebrenici je u julu 1995. godine počinjen genocid. Snage VRS pogubile su više od 8000 muškaraca i dječaka Bošnjačke nacionalnosti, te njihova tijela zakopale u brojne masovne grobnice, saopćeno je iz Press službe Memorijalnog centra Srebrenica.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.