Počinje dijalog o reformi pravosuđa u BiH

Radiosarajevo.ba
Počinje dijalog o reformi pravosuđa u BiH

U Banjaluci će danas početi strukturalni dijalog sa EU o reformi pravosuđa u BiH koji su dogovorili predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednosti Catherina Ashton.

Na ovom dvodnevnom skupu koji će u Administrativnom centru Vlade otvoriti evropski komesar za proširenje Štefan Fule učestvovaće predstavnici vlasti RS-a, Federacije i sa nivoa BiH, kao i predstavnici EU.

Prvi dan strukturalnog dijaloga biće na političkom, a drugi na ekspertskom nivou.

U radu prvog sastanka učestvovaće predsjednik RS-a Dodik, predsjednik Narodne skupštine Igor Radojičić, ministar pravde Džerard Selman i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Željka Cvijanović.

Sastanku bi trebalo da prisustvuju ministar pravde BiH Bariša Čolak, ministar bezbjednosti Sadik Ahmetovićem, predstavnici Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, direktor Direkcije za Evropske integracije Nevenka Savić, te ambasador BiH pri EU Osman Topčagić.

Narodna skupština RS usvojila je zaključke kojima se definiše stav parlamenta poslije postignutog dogovora sa EU o vođenju dijaloga o reformi pravosuđa, te preporuke kojima se određuju kratkoročne i dugoročne akcije tokom reformi, dok je Vlada RS pripremila dokument koji predstavlja osnovu za raspravu.

Predstavnici RS će insistirati na bržem procesuiranju ratnih zločina, a posebno zločina nad srpskim stanovništvom koji nisu dospjeli do sudova, prestanku retroaktivne primjene Krivičnog zakona BiH i razdvajanju apelacione nadležnosti Suda BiH.

Dodik: Cilj dijaloga sprečavanje pravnog nasilja

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je cilj strukturalnog dijaloga sa EU o reformi pravosuđa da bude spriječeno pravno nasilje koje je oličeno u nametnutim zakonima visokog predstavnika o pravosuđu, a koje ide u pravcu umanjenja značaja zakonodavsta i pravosuđa Srpske.

On je naglasio da će Srpska tražiti da se u procesu reforme pravosuđa uvaži ustavno uređenje BiH i evropska praksa i zakonodavstvo.

"Republika Srpska u strukturalni dijalog sa Evropskom unijom ulazi sa stavom da je reforma pravosuđa BiH neophodna. Očekujem konkretne razgovore sa delegacijom EU i kvalitetnu reformu pravosuđa. Imamo veoma jasnu i preciznu koncepciju o korjenitoj reformi pravosuđa BiH", rekao je Dodik za 'Večernje novosti'.

Ministrica za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je Srni da Srpska ima povjerenja u EU i da očekuje da će se strukturisani dijalog o reformi pravosuđa u BiH voditi po principima i na način kako je to predviđeno sporazmumom Ešton - Dodik.

Prema njenim riječima, to znači na principu partnerstva i uz potrebnu dozu kredibiliteta i međusobnog povjerenja dvije ugovorne strane.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak