Pada podrška građana BiH ulasku u EU: 91,3 posto u FBiH; 50,7 posto u RS-u

Anadolija
Pada podrška građana BiH ulasku u EU: 91,3 posto u FBiH; 50,7 posto u RS-u
Pristupanje Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji podržava 76 posto ispitanika, što je za dva procenta manje nego prošle godine navedeno je u informaciji Direkcije za evropske integracije .

To je rezultat istraživanja javnog mnijenja, a informaciju o stavovima građana o članstvu u Europskoj uniji i procesu integracije u EU 2016. godini usvojilo je Vijeće ministara BiH. 

Ulazak u EU podržava 91,3 posto ispitanika iz Federacije Bosne i Hercegovine, 50,7 posto ispitanika iz Republike Srpske te 90 posto ispitanika iz Brčko distrikta BiH.

Više od 64 posto ispitanika smatra da europski put Bosne i Hercegovine nema alternativu. 

Od 18,8 posto ispitanika koji bi glasali protiv ulaska u EU, njih 51,1 posto smatra da bi se troškovi života i poreza povećali, dok je 8,4 posto ispitanih protiv ulaska u EU zbog prevelike centralizacije. 

Za 46,6 posto ispitanika borba protiv korupcije je najznačajnija reforma neophodna za poboljšanje svakodnevnog života bh. građana, za njih 11,6 posto je to smanjenje poreskih opterećenja na rad i uklanjanje prepreka za zapošljavanje, dok 10,8 posto ispitanika navodi reformu sudova i tužilaštava. 

Da reforme treba provoditi radi stvaranja boljih uvjeta za život u BiH, a ne zbog uvjeta za ulazak u EU - smatra 73,3 posto ispitanika, a svega 17 posto smatra da su reforme neophodne zato što su uvjet za ulazak u EU. 

Gotovo 50 posto ispitanika je upoznato s informacijom da je BiH podnijela zahtjev za članstvo u Europskoj uniji, dok 24,3 posto smatra da BiH pregovora o članstvu u EU. 

Više od 27 posto ispitanika smatra da napredak naše zemlje i ulazak u Evropsku uniju najviše otežava politizacija procesa integriranja, dok njih 12,7 posto kao razlog navodi politiku uvjetovanja koju EU provodi prema našoj zemlji, a 12,2 posto ističe nespremnost na promjene kao prepreku za napredak naše zemlje i ulazak u Evropsku uniju. 

Najveću korist od ulaska u EU bi imali mladi, smatra 42,3 posto ispitanika, političari, što smatra njih 18,6 posto, te studenti i istraživači, što smatra 5,9 posto ispitanih. 

Direkcija za evropske integracije je ovo istraživanje provela u periodu od 24. marta do 10. aprila 2016. godine putem CATI metode (personalni intervjui u telefonskoj anketi) na uzorku od 1.200 ispitanika na nivou cijele BiH. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak