Oglasio se Lukić: 'Službeni glasnik je stariji od kancelarije tzv. visokog predstavnika'

2
Radiosarajevo.ba
Oglasio se Lukić: 'Službeni glasnik je stariji od kancelarije tzv. visokog predstavnika'

Nakon što je potpisao odluke o objavljivanju Ukaza predsjednika RS Milorada Dodika o proglašenju zakona da se odluke Visokog predstavnika ne objavljuju u Službenom glasniku i da se odluke Ustavnog suda ne primjenjuju na teritoriji manjeg bh. entiteta, oglasio se i Lukić po tom pitanju.

"Žao mi je što je u prethodnih nekoliko dana stvorena klima u kojoj bilo ko može vršiti pritisak na bilo koje institucije RS, pa i Službeni glasnik", izjavio je za RTRS novoizabrani vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Miloš Lukić.

Lukić je naglasio da više neće moći da se vrše bilo kakvi pritisci na Službeni glasnik jer je Službeni glasnik stariji od kancelarije tzv. visokog predstavnika.

Zastupnici u državnom Parlamentu pokrenuli inicijativu za smjenu ministra Nenada Nešića

"Službeni glasnik osnovan u januaru 1992. godine. Tada je objavljivao i svoje prve odluke. Službeni glasnik je stariji i od bilo koje druge strane institucije koja je nastala nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma", poručio je Lukić.

Lukić je jutros potpisao odluke o objavljivanju Ukaza predsjednika RS Milorada Dodika o proglašenju zakona da se odluke Visokog predstavnika ne objavljuju u Službenom glasniku i da se odluke Ustavnog suda ne primjenjuju na teritoriji RS.

Potpisao ukaze: Novi direktor Službenog glasnika RS Miloš Lukić ispunio želje Milorada Dodika

Podsjećamo, Vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika RS Milka Devušić podnijela je neopozivu ostavku na tu funkciju, a novi v.d. direktora je politikolog iz Banja Luke Miloš Lukić. 

Devušićeva se u najvrelijoj direktorskoj fotelji u RS-u zadržala samo tridesetak dana, ali je isto kao njen prethodnik Vladimir Janković podnijela ostavku, jer nije mogla da se nosi sa pritiskom u vezi sa (ne)objavljivanjem odluka OHR-a.

Pritisak na direktora Službenog glasnika koji je ujedno i glavni i odgovorni urednik ovog glasila u međuvremenu je pojačan, jer je Christian Schmidt nametnuo izmjene Krivičnog zakona BiH kojima se za neobjavljivanje odluka OHR-a predviđa zatvorska kazna od šest mjeseci do čak pet godina.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (2)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak