Nikšić: 'Danas zašutimo od bola, ali pričajmo glasno, pričajmo da se nikada ne zaboravi i ne ponovi'
Premijer Vlade FBiH Nermin Nikšić (SDP) oglasio se povodom obilježavanja Dana sjećanja na ubijenu djecu u opsadi Sarajeva.
Njegovu objavu prenosimo u cijelosti:
"Život nema cijenu, dječiji život nema cijenu. Opsada Sarajeva, krvavi rat i mržnja su odnijeli 1.601 dječiji osmijeh. Mnogi od njih odneseni su u trenucima njihove igre, radosti i sreće.
Vojna industrija EU zemlje obara rekorde: Desetorostruko povećali izvoz oružja Izraelu
Danas zašutimo od bola, ali pričajmo glasno, pričajmo da se nikada ne zaboravi i ne ponovi! Sjetimo se sve djece stradale u ratu. U ovim trenucima, dok je nekoliko aktivnih ratišta u svijetu i dalje stradaju nedužni.
Naša djeca su žrtve radikalnih politika, ali i doba u kojem živimo. Ne možemo ostati ravnodušni ni na dešavanja u Srbiji. Naša djeca su žrtve modernizacije, ubrzanog načina života, nekontrolisanog protoka informacija.
Dijete je dijete, a dječiji život bi trebao biti svetinja", poručio je Nikšić.
Igor Stojanović: 'U Sarajevu je ubijeno 1.601 dijete, nikada niko nije ni pokušao da zatraži oprost'
Podsjećamo, opsada Sarajeva započela je 6. aprila 1992. godine od strane bivše Jugoslovenske narodne armije, Vojske RS-a i srpskih paravojnih formacija i bila je najduža opsada u modernoj historiji ratovanja.
Trajala je 44 mjeseca, što je npr. tri puta duže od opsade Staljingrada. Ovaj grad proživljava kalvariju u kojoj bjesomučnim granatiranjem i snajperskim djelovanjem gine 11.541 građanin, (od toga 1.601 dijete) a bilo je 50.000 djelimično i teško ranjenih.
Broj stanovnika se pri kraju opsade 1995. godine smanjio na 250.000. Za vrijeme opsade prosječno je palo 329 granata dnevno na Sarajevo. Rekord od 3.777 ispaljenih granata uknjižen je 22. jula 1993. godine.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.