(Ne)uspjeh na čelu Vijeću sigurnosti
Iako su se na početku bh. predsjedanja Vijećem sigurnosti mnogi pribojavali kako će diplomati iz BiH u New Yorku odraditi taj posao, i zbog same činjenice da u zemlji još vlada izvjestan politički vakuum zbog sporog konstituiranja vlasti, prema procjenama promatrača ti strahovi nisu bili sasvim opravdani, piše u četvrtak Deutsche Welle.
Predsjedanje Vijećem proteklog januara posebno su pratili diplomati iz regije, jer BiH u Vijeću sigurnosti tijekom cijelog dvogodišnjeg mandata predstavlja i cijelu istočnoeuropsku skupinu (Easter Eauropean Group – EEG), koju čine 23 zemlje članice UN-a iz te regije.
Zadovoljni susjedi
Šef stalne Misije Srbije u UN-u, veleposlanik Feodor Starčević, kaže da “regija u cjelini može biti zadovoljna Bosnom i Hercegovinom”, na ovoj, inače užarenoj stolici Vijeća sigurnosti UN-a. Dodaje sasvim eksplicitno da njegova zemlja ostaje zadovoljna učinkom BiH u Vijeću. “I moje je mišljenje, da je uspjeh jedne od država koje su bile dio bivše Jugoslavije - na neki način uspjeh sviju nas”, kaže Starčević za Deutsche Welle.
Starčević, inače dugogodišnji visoki dužnosnik UN-a, ističe da je predsjedanje Vijećem sigurnosti, gotovo uvijek “mač sa dvije oštrice”. Jer, kako to navode drugi dobri poznavaoci UN-a, zemlja koja predsjedava Vijećem mora uvijek biti spremna da bude “iznenađena” događajima poput aktualnih zbivanja u Egiptu.
Zadovoljni i Nijemci
Na izvjestan način, iako primjetno uzdržanije, jednomjesečno bh. predsjedanje, kao uspjeh opisuje i stalni predstavnik SR Njemačke u UN-u, veleposlanik Peter Wittig. Od početka 2011. Wittig predstavlja svoju zemlju u Vijeću sigurnosti. Njemačka je ponovno dobila nestalni dvogodišnji mandat u Vijeću do kraja 2012. godine. Veleposlanik Wittig ističe kako je posebno važno što je BiH za svoju tematsku raspravu tijekom predsjedanja Vijećem sigurnosti, izabrala temu o izgradnji institucija u postkonfliktnim društvima.
Veleposlanik Njemačke je dodao “da se međunarodna zajednica upravo zato ne bi smjela brzo povlačiti iz tih postkonfliktnih zona” te da se u zemljama poput BiH treba inzistirati na integrativnim procesima, kao i da s njima treba početi dok su u zemlji još mirovne operacije.
Mandat Bosne i Hercegovine u Vijeću sigurnosti
UN-a će potrajati još skoro punih 11 mjeseci.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.