Mujezinović: Isplata naknada će biti privremeno obustavljena

Radiosarajevo.ba
Mujezinović: Isplata naknada će biti privremeno obustavljena

Revizija ratnih vojnih invalida i porodica šehida i poginulih boraca, koji su pravo na naknadu ostvarili nakon 2004. godine, hitno mora biti urađena, poručio je jučer Mustafa Mujezinović, premijer FBiH.

"Privremeno, dok ne bude okončana revizija, bit će obustavljena isplata njihovih naknada. Od ministra za boračka pitanja i ministra rada i socijalne politike očekujem da sastave svoje spiskove kako bismo identifikovali i one koji primaju duple naknade", kazao je Mujezinović, obraćajući se učesnicima jučerašnje sjednice Skupštine Saveza ratnih vojnih invalida BiH.

Objasnio je da revizijom žele ustanoviti ko zaista ostvaruje pravo na invalidnine i naknade.

S obzirom na to da je Vlada FBiH prošle sedmice odlučila kako će ukupan grant za ratne vojne invalide i porodice poginulih boraca biti umanjen za 10 odsto kako bi BiH dobila pomoć od Međunarodnog monetarnog fonda, Mujezinović je juče obećao da njihove naknade neće biti umanjene za 10 odsto.

Dodao je da FBiH nema rješenje za dobitnike najvećih ratnih priznanja. Predstavnici MMF-a, koji su kao uslov za odobravanje kredita od 1,2 milijarde eura zahtijevali kresnje javne potrošnje, zatražili su da Zakon o dobitnicima najvećih ratnih priznanja bude "poništen".

"Vlada FBiH je predložila ograničavanje naknada za rad u upravnim odborima. Potrebno je i privremeno ograničiti plate direktora preduzeća u većinskom vlasništvu FBiH. Posebnu pažnju treba da posvetimo civilnim žrtvama rata", rekao je Mujezinović, naglasivši da bi ovim mjerama trebalo da budu zadovoljeni zahtjevi MMF-a.

Zahid Crnkić, ministar za boračka pitanja FBiH, kaže kako je oko 20.000 korisnika steklo pravo na naknadu nakon 2004. godine.

"Medicinsko vještačenje neće ići tako brzo. Potrebna je najmanje godina da okončamo reviziju. MMF traži ukidanje Zakona o dobitnicima najvećih ratnih priznanja. Ne znam hoće li njihove naknade biti ukinute, jer predsatvnici MMF-a i Svjetske banke nikada o tome nisu htjeli govoriti", kazao je Crnkić.

Tokom rasprave na sjednici Skupštine Saveza RVI delegati su istakli kako 54.000 RVI iz budžeta povlači 119 miliona KM godišnje, a 16.000 korisnika beneficiranih penzija povlači 180 miliona KM. Nakon rasprave jednoglasno su usvojili sedam zaključaka.

Delegati su se usaglasili kako njihove naknade ne smiju biti umanjene bez obzira na rezultate revizije. Smatraju da zakon o reviziji ne smije biti usvojen bez saglasnosti RVI i porodica šehida i poginulih boraca, te da u komisijama za reviziju moraju biti predstavnici ovih kategorija.

"Neće biti odobrena ciljana revizija, čija je svrha smanjenje broja korisnika naknada za 10 odsto. Broj uposlenih u organima uprave do kraja godine mora biti umanjen za 20 odsto, zaključci Paralmenta FBiH iz aprila moraju biti realizirani, te Predsjedništvo Saveza RVI mora pratiti realizaciju svih zaključaka", istakao je delegat Mithad Hodžić.

Haris Silajdžić, član Predsjedništva BiH, koji je prisustvovao Skupštini Saveza RVI, poručio je kako budžet mora biti punjen, što je nemoguće ostvariti bez rada, ulaganja i investicija.

"Ako je kriza, onda je kriza za sve, a ne samo za neke. Moramo smanjiti naknade, paušale i druga primanja", dodao je Silajdžić.

Kupovina rješenja o invalidnosti

Bećir Bambur, ratni vojni invalid iz Bugojna, kaže kako će kupiti rješenje, jer ga je Vlada FBiH natjerala na to.

"Iako sam invalid jer sam ranjen u obje noge, ne mogu dobiti rješenje da sam ratni vojni invalid. Imam potvrdu od Saveza logoraša da sam bio u logoru i potvrdu o razmjeni. Kad sam išao na vještačenje, nisu mi to htjeli priznati sa obrazloženjem da sam 1994. godine bio u Banjaluci na liječenju", rekao je Bambur.

Dodao je kako će kupiti rješenje, te da je do sada to već pokušavao, jer ga je svojim postupcima Vlada prislila na to.

nezavisne.com/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak