Mirsad Zaimović (SDA): Niko ne može tvrditi da su koalicije gotove i da će imati vlast

7
Radiosarajevo.ba
Mirsad Zaimović (SDA): Niko ne može tvrditi da su koalicije gotove i da će imati vlast

O političkoj situaciji u zemlji, o tome ko će formirati vlast u Federaciji i kakvu ulogu će imati većina u Klubu Bošnjaka, ide li SDA u opoziciju i kako će se ponašati, ko priziva novu intervenciju Christiana Schmidta - za Rezime je govorio Mirsad Zaimović, zastupnik SDA u Parlamentu Federacije.

Na početku je istaknuo da je povratak nastavnika-pedofila na posao potvrda stava da je potrebno izmijeniti Ustav u pogledu nadležnosti Doma naroda Parlamenta FBiH.

"Zakon o registru pedofila u Predstavničkom domu je usvojen još 2020. godine. Po proceduri je poslan u Dom naroda gdje je stajao dvije godine i tek u julu ove godine Dom naroda je usvojio zakon u nacrtu da bi bilo omogućeno da se obavi javna rasprava. U ovom mjesecu je stigao prijedlog zakona. Vjerujem da će biti usvojen, ali problem usvajanja ovog zakona je bio Dom naroda kojeg su neki u prethodnom mandatu zvali groblje dobrih zakona", kazao je on za Federalnu.

'Mi smo sada prepušteni Bogu': Jeftini izvoz za Srbiju raste, kao i cijene za domaće građane

Bakir Izetbegović uoči sjednice Glavnog odbora SDA: Probosanski front nema alternative

Dodao je da je Dom naroda vodio kadar HDZ-a.

"Mi smo ukazivali na taj problem. Bilo je zakona koji su mogli da se podvedu pod nekakve nacionalne interese Hrvata, međutim zakon o zaštiti pedofila ni u kom slučaju nije nešto što bi trebao biti interes nekog naroda, u smislu da ga zaustavja ili koči njegovo usvajanje. Vjerujem da će, kakva god postavka bila u narednom mandatu, ovaj zakon ipak biti usvojen, pogotovo nakon ovog slučaja kojeg smo imali u Sarajevu", ocijenio je.

Na pitanje da li se neko odazvao pozivu SDA za koalicione pregovore, Zaimović je odgovorio: "Razgovori su još uvijek otvoreni. U ovom trenutku mislim da te stvari oko koalicija niko ne može tvrditi da su gotove i da će imati vlast, pogotovo oni koji su to zamislili i koji su krenuli u ovaj proces."

Navodi da su neki članovi Osmorke pred izbore kazali da će HDZ biti neizbježan.

"I ponavljali su. Zašto je neizbježan? Zato što su računali da će sigurno imati više od 12 delegata u Klubu Hrvata u Domu naroda. I s tom pričom su ušli u razgovore sa HDZ-om. Nakon toga se ispostavilo da SDA sa partnerima ima 12+ delegata u Klubu Bošnjaka u Domu naroda. I sad se otvara pitanje zašto SDA nije neizbježna i zašto se neko odlučio da se HDZ preferira u nekoj novoj postavci vlasti. Ukoliko je HDZ neizbježan, apsolutno je neizbježna i SDA u ovoj priči."

SDA: BiH bi kandidatski status dobila i ranije da nije bilo blokada SNSD-a i HDZ-a

Zaimović smatra da bi visoki predstavnik trebao da stavi značku HDZ-a na rever, "da znamo kome pripada, u političkom smislu":

"Ima nekoliko stvari koje su u ovom sporazumu Osmorke i HDZ-a i SNSD-a vrlo nejasne i nedefinisane. Ne spominju se više NATO integracije, ne znamo šta će se desiti sa Izbornim zakonom, ne znamo šta podrazumijeva dogovor o reformi javnog rtv servisa, ne znamo šta je sa projektima koji znače ugrožavanje državne imovine. Sve su to stvari koje su ostale u magli, pod plaštom nekakvih deklarativnih izjava u ovom sporazumu."

Na optužbe da će SDA blokirati procese u Federaciji Zaimović odgovara: "Mi tvrdimo da smo neizbježni u vlasti i da po tom pitanju nema potrebe da bilo šta blokiramo. Oni koji su arhitekte ovakvog političkog ambijenta treba da shvate da trebaju stvari opet posložiti, ponovo razmisliti o tome i računati sa onima koji su u konačnici dobili najveću podršku birača."

Pojašnjava da među "arhitektima" ima bitnih ljudi iz međunarodne zajednice, uključujući političke aktere koji se dogovaraju oko vlasti.

"Zašto se pristaje na ucjene Čovića da DF ne može u vlast? Kažu da je Čović kooperativan. Ja bih rekao da Osmorka potpuno popustljiva. Mnogo je nedoumica koje treba riješiti prije nego se uspostavi vlast na nivou Federacije", komentirao je, uz stav kako ne vidi opciju da SDA bude opozicija.

Reakcije iz SDA: "SDP prihvata ultimatume da bi se domogli vlasti, zanemaruju interese države"

Na pitanje šta ukoliko SDA ipak bude opozicija, odgovara: "Ja ne vidim opciju da SDA bude opozicija, ali i ako budemo nije problem. Na državnom nivou jesmo. Mi ćemo se truditi da podržimo ono što smo obećavali u predizbornoj kampanji. Zaustavljat ćemo sve ono što razgrađuje BiH, imamo kapacitet za to. Svaki kolektiv treba povremeno da se obnavlja, da se prilagođava situaciji.

U konačnici, Dodik ništa nije promijenio niti će promijeniti. Čović i Čovićeve namjere nisu promijenjene. Mi smo i prije četiri godine pružali ruku strankama kojima i danas pružamo ruku. Ne zbog toga da bi bili, prije svega, vlast nego da bi patriotske snage i one snage koje vole BiH bile što jače u momentima kada neke destruktivne snage žele razgraditi BiH", rekao je, te zaključio da prioriteti ostaju isti.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (7)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak