Memišević: "Djeca Srebrenice, naša djeca, od naše djece djeca neće dozvoliti da se genocid zaboravi"
Almedina Dautbašić Memišević, predstavnica preživjelih žrtava genocida u Srebrenici, je 1992. godine ostala bez majke Zelene, a 1995. godine u genocidu u Srebrenici bez oca Azama.
Desetogodišnja Almedina je 31. marta 2003. godine bila djevojčica koja je u ime žrtava poslala poruku s komemoracije u Memorijalnom centru u Potočarima.
Danas 11. jula 2023. godine, na 28. godišnjicu obilježavanja genocida u Srebrenici Almedina Dautbašić Memišević obratila se iz fabrike akumulatora.
U Austriji izbila zaraza ptičijom gripom: Cijela država proglašena rizičnom, na terenu i vojska
"Prošlo je 28. godina od dana kada sam se kao 13-godišnja djevojčica našla u krugu fabrike akumulatora.
Imala sam 13 godina, sestra 15, brat 10, a drugi brat 7. Već sam ostala bila bez majke. Otac je u julu 95 krenuo preko šume s kolonom civila, a mi smo s njegovom majku stigli ovdje.
I sada me prožima neka čudna jeza i strah da se iza nekog zida ne pojavi neka strašna ruka zločinca koja je poklopila mog brata i rekla: "Ti ostaješ".
Kazala je da je uspjela spasiti brata.
U Federaciji BiH zastave na pola koplja zbog godišnjice genocida u Srebrenici, u RS - negiranje
"Gurnula sam ga u autobusu, sakrio se između sjedišta. Preživjelo je svo četvero djece, otac nažalost nije, ubijen je 1995. Ne želim da govorim o našem životu nakon dolaska u Tuzlu. Naglasit ću da su djeca srebreničkih šehida izrasli u odgovorne, samosvjesne i akademske građane BiH. Mi jačamo našu državu BiH.
Možda bih trebala govoriti o dobrotvorima koji su nam željeli ublažiti ranu. Takvih ima i ovdje, među vama koji ste došli.
Želim da vas sa ovog mjesta da se iznova poklonimo časnim licima srebreničkih majki koje još uvijek tragaju za posmrtnim ostacima sinova, muževa... To su majke koje su svoju tugu pretvorile u borbu ne dozvoljavajući da ih obuzme mržnja i osveta. Vama poručujem da mi djeca Srebrenice, naša djeca i od naše djece djeca, nećemo dozvoliti da se Srebrenica zaboravi.
Nadam se da ovo čuju i oni koji su trpali tijela u masovne grobnice. Što prije počinioci genocida i njegovi negatori prihvate istinu da se uz ime Srebrenica veže genocid, to će biti lakše njihovim potomcima da saperu sramotu sa svog imena.
Nas Srebreničane jesu ubijali, ali nas nisu mogli sve ubiti.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.