Londonski sud o zahtjevu Srbije za Ganićevo izručenje

Radiosarajevo.ba
Londonski sud o zahtjevu Srbije za Ganićevo izručenje

Osvježeno u 10:30

Pročitajte sve o slučaju "Ganić"

Pred Višim sudom u Londonu danas je zakazano ročište na kojem će se raspravljati o opravdanosti zahtjeva Srbije za izručenje člana ratnog Predsjedništva BiH Ejupa Ganića, prenosi Srna.

Prema navodima Ganićeve odbrane, jučer u ovaj sud nije stigla dokumentacija Srbije kojom se obrazlažu optužbe koje Ganića terete da je učestvovao u slučaju "Dobrovoljačka".

Damir Arnaut, član njegovog pravnog tima, rekao je za portal "Svevijesti" da je Ganić apsolutno opredijeljen da učestvuje u svojoj odbrani, te da će njegova odbrana pokušati osporiti samu validnost zahtjeva Srbije za izručenje.

Prema njegovim riječima, Sud je odobrio zahtjev odbrane da se Ganić pojavi na današnjem ročištu.

Ganić se juče prvi put sastao sa svojim pravnim timom i ambasadorom BiH u Londonu Jadrankom Negodić, i aktivno se uključio u proces svoje odbrane.

Tužilaštvo Srbije u kontaktu sa Velikom Britanijom

Tužilac za ratne zločine Srbije Vladimir Vukčević razgovarao je telefonom sa glavnim tužiocem Velike Britanije u vezi sa ekstradicionim postupkom člana ratnog Predsjedništva BiH Ejupa Ganića, saznaje "Politika", javila je Srna.

List navodi da dokumentacija u vezi sa izručenjem Ganića Londonu još nije dostavljena, jer za to još ima vremena, a svi potrebni papiri biće predati sudu u Vestminsteru u zakonskom roku.

U četvrtak, 11. marta, pred Višim sudom u Londonu zakazano je ročište ne kojem će se razmatrati žalba Ganićevih advokata na odluku o njegovom pritvoru u Velikoj Britaniji.

Podsjećamo, Ganiću je određen pritvor do 29. marta, a njegovo izručenje traže i Srbija i BiH.

Optužnica na temelju Delimustafićeve izjave?


U Emisiji Federalne televizije "60 minuta" sinoć je objavljeno da se srbijanski dokazi protiv Ganića, između ostalog, zasnivaju na svjedočenju bivšeg ministra bh. policije Alije Delimustafića srbijanskim istražnim organima.

Delimustafić je još u januaru 2002. godine pod lažnim identitetom uhapšen u Srbiji, a svoju je slobodu iz beogradskog zatvora navodno "kupio svjedočenjem o Dobrovoljačkoj".

Prema haškim dokumentima iz 2003. nije bilo dovoljno dokaza za haško procesuiranje Ejupa Ganića, a Interpol je prošle godine, na osnovu preporuka Haškog suda, obustavio srbijanske međunarodne potjernice u slučaju "Dobrovoljačka".
 
radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak