Lavić: Suspektan potez Plenkovićeve vlade, Zagreb čini sve da potkopa slučaj 'Kovačević'
Podrška Vlade Hrvatske Evropskom sudu za ljudska prava, sa 100 tisuća eura kao “a voluntary contribution” (dobrovoljni prilog, op. ur.), predstavlja vrhunac licemjerja i potkopavanja institucija evropskog svijeta, kaže u razgovoru za portal Radiosarajevo.ba prof. dr. Senadin Lavić, profesor Fakulteta političkih nauka u Sarajevu.
Podsjetimo, kako je objavio portal Istraga.ba, uoči rasprave o predmetu "Kovačević" pred Velikim vijećem, Vlada Republike Hrvatske donirala 100 hiljada eura Europskom sudu za ljudska prava u Strazburu. Objavljeno je to na službenoj stranici Vijeća Europe koje je osnivač spomenutog suda. Kako javljaju mediji, donacija od 100 hiljada eura uručena je pod izgovorom "podrške za smanjenje broja neriješenih predmeta pred Europskim sudom za ljudska prava".
"To je samo još jedan suspektan potez Plenkovićeve vlade u ovome času. Što to nije urađeno prije tri godine ili za dvije godine nakon što ova Presuda bude potvrđena? Tad bi “dobrovoljni prilog” značio nešto sasvim drugo! Nevjerovatno je koliko se Republika Hrvatska napinje da potkopa presudu u slučaju “dr. Kovačević protiv BiH”. Očito je s kojom drskošću se Hrvatska upliće i upetljava u poslove i unutarnja pitanja države Bosne i Hercegovine. Ali, ako bi Evropski sud bio na toj razini da potpadne pod uticaj Plenkovićevog lobiranja, onda bi on postao besmislena institucionalna forma u okviru EU. A to se ipak neće desiti!“, uvjeren je profesor Lavić.
Dodik najviše sankcionisan političar u regionu: Koje posljedice ima za BiH?
Ozbiljnost situacije u vezi s Presudom u slučaju “dr. Kovačević” naglašena je hrvatskim pokušajem da se utiče na konačno rješenje Kovačevićeve aplikacije Evropskom sudu.
„Jer, ona apsolutno remeti smišljenu velikohrvatsku podvalu o tzv. “legitimnom predstavljanju naroda” (samo Hrvat iz HDZ može biti pravi Hrvat i predstavljati Hrvate) i etničkom “izbornom zakonu” (etnička izborna jedinica) gdje bi jedna etnička grupa glasala samo za svoje u multietničkom društvu“, ukazao je.
BiH između evropskih standarda i Daytona
Bosna i Hercegovina, naglašava Lavić, nije uređena po konsocijacijskim prevaziđenim modelima podjele društva.
„Ne smije se dozvoliti da se Dejtonski ustav (Anex IV) ne sprovodi, dalje razvija u evropskom pravno-političkom smislu demokratije, te da se rabulistikom političkih prevaranata reinterpretira i tako spriječi njegova implementacija. Podrška aplikaciji i Presudi u slučaju “dr. Kovačević” znači podršku državi vladavine prava i slobode svakog pojedinaca na bilo kojem dijelu njezine teritorije. Ustav Bosne i Hercegovine mora evoluirati i uskladiti se s evropskim demokratskim ustavnim poretkom u dobu demokratije i ljudskih prava“, zaključio je profesor Senadin Lavić u izjavi za Radiosarajevo.ba.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.