Lajčak očekuje adekvatan stav OHR-a o referendumu

Radiosarajevo.ba
Lajčak očekuje adekvatan stav OHR-a o referendumu

Direktor za Evropu i centralnu Aziju u Zajedničkoj službi vanjskih poslova Evropske unije Miroslav Lajčak ponovio je danas u Banjoj Luci stav međunarodnih zvaničnika o pitanju referenduma u RS-u o Sudu i Tužilaštvu BiH, ističući da je taj stav jasan, te nije želio da spekulira koji i kakav bi bio adekvatan odgovor visokog predstavnika u BiH na tu opciju u RS-u. 
 
Pitanjem referenduma u RS-u, podsjetio je, ne može se on baviti, već visoki predstavnik u BiH. 
 
S predsjednikom RS-a i SNSD-a Miloradom Dodikom o tome je imao, kako kaže, jedan 'duboki' razgovor, čije detalje nije želio da iznosi u javnost. 
 
„Vidim da je želja da se rješavaju pitanja funkcionalnosti nekih državnih institucija i o tome može da se vodi razgovor, ali ne pod utimatumima i pod pritiskom“, dodao je Lajčak, koji je opet odbio da komentira šta bi to bila adekvatna reakcija visokog predstavnika u BiH na odluku o referendumu u RS-u o Sudu i Tužilaštvu BiH. 
 
Nije se složio sa stavom da je međunarodna zajednica trebala ranije da reagira na tu odluku, ustvdivši da po Zakonu o referendumu u RS-u stav građana ima pravne posljedice. 
 
„Jedna stvar je referendum kao instrument koji je demokratski, a druga stvar konkretno pitanje i onda pravne posljedice“, naveo je Lajčak i ponovo odbio da spekulira o tome šta će biti u narednom periodu, pa ni o tome da li bi dobar izbor bile eventualne sankcije Miloradu Dodiku. 
 
Svi znamo, kaže, kakve su opcije i niko nema interes da zaoštrava situaciju. 
 
„Konflikti nikome nisu potrebni“, naveo je i dodao da ne misli da neko u međunarodnoj politici „uživa“ u uvođenju sankcija, ali kada se one uvode to je rezultat onoga što ih je izazvalo. 
 
„Sankcije su neminovno zlo i ima nešto što ih je izazvalo. EU želi da imamo dijalog i partnerski odnos i gledamo u budućnost. To je njena primarna filozofija“, dodao je ovaj evropski zvaničnik. 
 
I danas u Banjoj Luci je skrenuo pažnju da BiH ne može da nepreduje bez državne vlade i parlamenta te da se očekuje više želje političara da provedu taj proces. 
 
„Izgleda da trenutno mnogima odgovara sadašnja situacija, ali ona ne odgovara BiH“, ponovio je Lajčak stav koji je iznio i nakon razgovora u Sarajevu, dodajući i da je s predsjednikom RS-a i SNSD-a također razgovarao u pravcu mogućeg formiranja Vijeća ministara. 
 
Očekivao je, kaže, da kada dođe u zemlju koja sedam mjeseci nema vladu, da će naići na više težnje ka tome. 
 
„Iznenađen sam da je toga mnogo manje kod političkih lidera s kojim sam se susreo nego što sam očekivao“, rekao je Lajčak, ali opet odbio da pokaže prstom u te koji nemaju te želje. 
 
Međunarodna zajednica ne može, dodao je, biti više zabrinuta od bh.političara što naša zemlja nema novu vladu, a od nje se očekuje da ide naprijed, te da bude u stanju da do kraja godine podnese aplikaciju za kandidaturu i uvjeti koji se za to moraju ispuniti su jasni. 
 
„Prva pretpostavka je da postoji bh.vlada koja ima kredibilitet i mandat za sve poslove, jer bez toga se ne može ni da sanja o evropskoj opciji“, kaže direktor za Evropu i centralnu Aziju u Zajedničkoj službi vanjskih poslova Evropske unije. 
 
Činilo mu se, kaže, prije dva mjeseca da je BiH bliže formiranju vlasti nego što je sada, a nije bilo i najave referenduma u RS-u. 
 
Miroslav Lajčak, na lično insistiranje, nije dao izjave u Palači predsjednika nakon razgovora s Miloradom Dodikom, već ispred te predsjedničke rezidencije. 
 
Tek nakon toga, izjavu, ali u pres-sali Palače dao je i Milorad Dodik. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak