Ko su svjedoci Ganićeve odbrane

Radiosarajevo.ba
Ko su svjedoci Ganićeve odbrane
Lagumdžija, Biserko i Ashdown

Odbrana Ejupa Ganića pred magistratskim sudom u Westminsteru izvest će jedanaest svjedoka, a zastupnici srbijanskog tužilaštva samo tri. Oko jednog, zaštićenog, koji je dao izjavu tužilaštvu, već je nastala žučna rasprava, jer srbijanska strana tvrdi da su mu Ganićevi zastupnici prijetili, što oni oštro demantuju.

Na listi Ganićevih svjedoka su dva bivša visoka predstavnika Međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, Christian Schwarz-Schilling i Paddy Ashdown.

Schilling važi za Ganićevog porodičnog prijatelja, a nedavno je u Sarajevu pod njegovim pokroviteljstvom održan i koncert u čast Ejupa Ganića.

Ashdown je u engleskoj još uvijek „neistrošen“ liberalni političar, tako da njegovo pojavljivanje može imati pozitivnog efekta u javnosti, o čemu već pišu i neki otočki mediji.

Marko Atilla Hoare je poznati britanski historičar bivše Jugoslavije, a često piše i o odnosima na savremenom Balkanu, Jugoistočnoj Evropi i u Turskoj. Objavio je, između ostalog, sljedeće knjige: „How Bosnia Armed: The Birth and Rise of Bosnian Army“ (o Armiji Republike BiH), „Genocide and Resistance in Hitler's Bosnia“ (o partizanima i četnicima u BiH) kao i „History of Bosnia“.

Noel Malcolm je također historičar, a njegova „Povijest Bosne“ prevedena je nekoliko puta na južnoslavenske jezike i doživjela je mnogo izdanja.

Carol Hodge je autorica sada već glasovite knjige „Velika Britanija i Balkan“, koja podrobno analizira odnose britanske vanjske politike prema balkanskim zemljama, sa naročitim akcentom na ratove 90-tih godina i raspad Jugoslavije.

Phillip Alcock je međunarodni tužilac koji je u Tužilaštvu BiH radio na slučaju „Dobrovoljačka“, u kojem Ganić nije optužen.

Gordana Knežević je direktorica servisa Radija Slobodna Evropa za južnoslavenske jezike i albanski jezik. Dugogodišnja je novinarka, radila je u „Oslobođenju“, „Reutersu“ i drugim medijskim kućama. Zbog zasluga u izvještavanju iz ratnog Sarajeva 1992. je dobila nagradu za novinarsku hrabrost od Međunarodne ženske medijske fondacije iz New Yorka.

Stjepan Mesić je doskorašnji predsjednik Republike Hrvatske, a pred raspad Jugoslavije bio je i član Predsjedništva Jugoslavije. Poznat je po svojim stavovima, često kritikovanim i kontroverznim, o odnosima RS-a, BiH i Srbije.

Sonja Biserko je direktorica i osnivačica srbijanskog Helsinškog komiteta za ljudska prava. Godinama se uporno bori na podizanje svijesti o učešću Srbije u ratovima i ratnim zločinima, zbog čega je česta meta medijskih napada.

Zlatko Lagumdžija, danas predsjednik SDP-a, u kritično vrijeme, u vrijeme napada na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici, 2. maja 1992., bio je zamjenik premijera BiH, te je zajedno sa predsjednikom Predsjedništva Alijom Izetbegovićem zarobljen u Lukavici, što je prethodilo odlasku JNA iz kasarne na Bistriku.

Damir Arnaut je savjetnik bošnjačkog člana Predsjedništva Harisa Silajdžića i budući ambasador BiH u Australiji. Tokom cijele sage sa Ganićem nezvanično koordinira sve aktivnosti odbrane.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak