Ko se protivi ulasku BiH u NATO?

Radiosarajevo.ba
Ko se protivi ulasku BiH u NATO?

Misija BiH u Briselu procjenjuje da bi se o prijemu ove države u Akcioni plan za članstvo u NATO moglo ponovo raspravljati u aprilu. Neke zemlje su protivnici, a neke za to da se BiH integrira u NATO.

Misija u Briselu uputila je Komisiji Parlamenta BiH podatke o tome koje su zemlje bile najveći protivnici da Bosna i Hercegovina dobije Akcioni plan za članstvo, koje su bile rezervirane, a koje su pružile bezrezervnu podršku.

Uz SAD, Holandiju, Francusku i Belgiju, i Njemačka spada u grupu zemalja koje od BiH traže konkretne rezultate u “Butmirskom procesu”, ukoliko želi da dobije Akcioni plan za članstvo u NATO-u.

“Njemačka je prijatelj BiH, ali traži rezultate”


Njemačka se zalaže za ulazak Bosne i Hercegovine u NATO i u Evropsku uniju, ali istovremeno izričito insistira na ispunjavanju svih tehničkih i političkih uslova, kaže Amer Kapetanović, ministar-savjetnik u Ambasadi Bosne i Hercegovine u Berlinu.

“Njemačka insistira na tome, što ne znači i mislim da se iz toga izvode pogrešni zaključci, da je Njemačka protiv Bosne i Hercegovine. Javnosti treba pojasniti jednu stvar: Nije u pitanju da li će Bosna i Hercegovina ući u to predvorje članstva u NATO savez, nego je samo pitanje da li će ući prije ili nešto malo kasnije. Ono što je naš domaći zadatak, to moramo ozbiljno shvatiti i tome se posvetiti. Naše njemačke kolege nam stalno govore da je to što smo napravili u domenu reforme odbrane i općenito usvajanje NATO standarda jedan sjajan rezultat.”

Pomažemo sebi, ako pomognemo Bosni i Hercegovini!”

I u samom NATO-u postoji velika otvorenost da se Bosna i Hercegovina, što prije, uključi u proces euroatlantskih integracija. To bi moglo da se dogodi narednih mjeseci, jer je Bosna i Hercegovina već ispunila niz neophodnih reformi, tvrdi Rainer Stinner, član njemačkog Odbora za odbranu i parlamentarne grupe nadležne za pitanja NATO saveza.

“Morate uzeti u obzir da su i NATO i Evropska unije posljednjih godina dobile veliki broj novih članica. Trenutno vlada određena doza uzdržanosti, jer više ne žele “na brzinu i bez detaljne provjere” da primaju nove članove. Ljudi u Bosni i Hercegovini to mogu smatrati nepoštenim, ali to je realnost. Ja ću se i dalje zalagati za približavanje Bosne i Hercegovine NATO savezu, jer to nije samo u interesu Bosne i Hercegovine, nego i nas Nijemaca i cijele Evropske unije, jer želimo da stabilizujemo taj region. Pomažemo sebi, ako pomognemo Bosni i Hercegovini!”

“NATO je 'talac' Evropske Unije”

Potpuno je nejasno koje uslove Bosna i Hercegovina treba da ispuni da bi dobila Akcioni plan za članstvo u NATO-u, smatra njemački politolog Bodo Weber. Ustavne reforme su krajem prošle godine postavljene kao novi uslov, međutim svima je jasno da “Butmirski proces” od početka nije uspio i da je mrtav, kaže Veber i komentariše:

“Moj utisak je da NATO ostaje “talac” Evropske unije u cijelom tom trenutnom košmaru. To “naprasno” uvođenje ustavne reforme kao preduslov za članstvo, to više liči na davanje podrške Evropskoj uniji od strane NATO-a . Teško je odrediti gdje će Bosna i Hercegovina stići u procesu približavanja članstvu NATO-a i dobijanja Akcionog plana.”

Zemlje koje bezrezervno podržavaju ulazak BiH u MAP: Norveška, Španija, Albanija, Italija, Rumunija, Slovenija, Hrvatska, Grčka, Luksemburg, Mađarska, Bugarska, Češka, Turska

Zemlje koje načelno podržavaju da BiH dobije Akcioni plan, ali joj ne daju potpunu podršku: Estonija, Litvanija, Latvija, Slovačka, Kanada, Danska, Velika Britanija, Island, Poljska, Portugal.

Ekspertni tim NATO-a boravi u BiH


Ekspertni tim NATO-ovog štaba iz Brisela, koji predvodi šef Direktorijata za euroatlantske integracije i partnerstvo Jaroslaw Skoniecyka, boravi od 23. do 26. februara u Bosni i Hercegovini, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Ministarstva obrane BiH.

Ekspertni tim NATO-ovog štaba iz Brisela u okviru te posjete sudjeluje u konsultacijama o Procjeni implementacije Individualnog partnerskog akcionog plana (IPAPBiH) za 2010.

Domaćin posjete je NATO-ov koordinacijski tim Vijeća ministara BiH, koji je na konsultacijama predvodio zamjenik predsjednice NATO-ovog koordinacionog tima Zoran Šajinović.

Cilj posjete je procjena aktivnosti usmjerene na osiguranju efikasne i funkcionalne realizacije ciljeva koji su definirani u IPAP-u BiH za period 2008-2010. godina s obzirom na to da je IPAP jedan od najznačajnih postojećih mehanizama partnerskih odnosa BiH i NATO-a, posebno u oblastima produbljivanja međusobne saradnje i provođenja reformskih procesa u BiH, prenosi Fena.

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak