Kampanja u BiH: Ekonomsko osnaživanje žena je ključ za spriječavanje nasilja u porodici
Ekonomska nezavisnost žena vrlo često može biti odbrana od nasilja u porodici. O ovome se nedavno govorilo u Banjoj Luci prilikom promovisanja kampanje "Ne moram da trpim nasilje".
Nedovoljna uključenost u političke i izborne tokove u zemlji, potplaćenost, manje zarade u odnosu na muškarce za iste poslove, nezaposlenost, i na samom kraju porodično nasilje otvaraju pandorinu kutiju ekonomski zavisnih žena u našem društvu. Pitali smo žene koliko je ustvari danas važno raditi i zarađivati.
Na kampanju "Ne moram da trpim nasilje", provedenu u Banjoj Luci, gdje su žene u školama borilačkih sportova učile kako da se odbrane, nova kampanja donosi nešto potpuno drugo, kako biti finansijski nezavisna, što samo po sebi pomaže u prekidu začaranog kruga porodičnog nasilja. Pokretači kampanje pozivaju sve društveno odgovorne kompanije da pomognu kako bi žene dobile priliku za besplatne obuke i kurseve.
Sretan Božić: Mir Božji, Hristos se rodi!
"Svi smo svjesni, da svaka osoba, pa tako i žena ako je u situaciji da može da se brine sama za sebe i za svoju djecu mnogo rjeđe će da pristane na neke kompromise loše i da trpi strašne stvari u kući i uopšte u društvu, i svaka osoba, kod nas prije svega žene koje su najugroženije, trebaju biti ekonomski nezavisne", rekla je Mirna Savić - Banjac, jedna od pokretača kampanje.
Samo je na području Banjaluke nekoliko udruženja pomažu ženama upravo da zarađuju, iako i dalje nemaju posao.
"Žena bi trebala da bude prije svega ispunjena i zadovoljna sobom, da može da doprinese kućnom budžetu, a to se ne osjeća njeno odsustvo i slično, ali svaka ona koja radi, može da da svojoj porodici mnogo više, nego sjedeći kod kuće i misleći da ne vrijedi ništa", rekla je Slobodanka Ristić - Gašić, Humanitarno udruženje žena "Duga".
Psiholozi smatraju da bilo koji vid porodičnog nasilja brojne žene trpe jer upravo nemaju sopstveni izvor prihoda, što je, smatraju, u današnje vrijeme možda i jedan od najvećih problema, jer kriza porodice se osjeti doslovno u svakoj ulici i gradu.
"Normalnom muškarcu treba normalna, sretna žena, a ne neka potčinjena kojoj će on određivati koliko će, kad i kako potrošiti, i ja sam apsolutno za tu neku ravnopravnost jer ekonomska nezavisnost je jedan od najvažnijih faktora. Ako imamo zadovoljne žene, imaćemo zadovoljne supruge, majke i kćerke", izjavio je Marko Romić, psiholog.
I na kraju, ništa manje značajna je podrška sistema i institucija koje osim deklarativnog zalaganja za boljitak žena često suštinski ništa ne preduzimaju. Naprotiv, femicid je u bh. društvu sve učestaliji, a sigurne kuće nikad punije.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.