Kako unaprijediti zakone o nestalim osobama i njihovim porodicama u regionu?

Radiosarajevo.ba
Kako unaprijediti zakone o nestalim osobama i njihovim porodicama u regionu?
U organizaciji Međunarodnog komiteta Crvenog krsta/križa (MKCK) je danas u Sarajevu počela regionalna radionica o zakonskim okvirima vezanim za nestale osobe i zaštitu prava njihovih porodica.

Dvodnevnoj radionici prisustvuje 33 predstavnika nadležnih ministarstava i saradnika MKCK iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Kosova.

Postoje li u regionu zakoni koji sprječavaju nestanak osoba i omogućuju porodicama nestalih da ostvare svoja prava bez diskriminacije? Koja rješenja su pronađena i gdje se nalaze glavni izazovi? Ovo su neka od pitanja kojim će se baviti učesnici radionice. Cilj je razmijeniti iskustva o zakonodavnim mjerama vezanih za nestale osobe i pronaći načine za njihovo unaprjeđenje.

"Pitanje nestalih osoba nije ograničeno samo na pojedinca ili porodicu, nego ostavlja trag i na njihovu zajednicu i društvo u cjelini. Pored emocionalnih posljedica, ono za sobom povlači pravna i administrativna pitanja“, rekao je na otvaranju radionice šef delegacije MKCK u Sarajevu Željko Filipović. „Po međunarodnom pravu, porodice nestalih osoba imaju pravo da saznaju šta se desilo s njihovim nestalim članovima, a države imaju obavezu da ih podrže i pruže im odgovore. Domaći zakoni moraju biti usklađeni sa ovim pravima i obavezama", naglasio je on.

Po evidenciji MKCK, u regionu se još uvijek traga za preko 10.000 osoba nestalih usljed oružanih sukoba na prostorima bivše Jugoslavije. Već više od 20 godina, njihove porodice žive u neizvjesnosti i čekaju na odgovore.

Suočen sa stalnim smanjenjem identifikacija tokom posljednjih godina, MKCK je odlučio da u sljedećih pet godina pojača svoje napore i preduzme sve što je moguće da bi se rasvijetlila sudbina što većeg broja nestalih. Poboljšanje pravnog okvira je samo jedan dio petogodišnje strategije. Ona predviđa i intenzivniju pretragu domaćih i međunarodnih arhiva u potrazi za novim informacijama, nastavak pružanja psihosocijalne podrške porodicama nestalih, kao i podršku lokalnim forenzičkim kapacitetima. U Bosni i Hercegovini, MKCK pruža i finansijsku pomoć studentima drugog i trećeg ciklusa, koji se iz različitih naučnih perspektiva bave temama vezanim za nestale osobe i proces traženja.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak