Insula, štit, kruna i rijeka Una: Ovaj grad u BiH planira vratiti svoje historijske simbole!
Bosanska Otoka ima bogato historijsko naslijeđe u šta spadaju grb i zastava, koji bi joj nakon dugo godina mogli biti vraćeni.
Radi se o ideji koja se rodila ranije, a ovih dana se privodi kraju. Konstruisani su grb i zastava, očekuje se i da Gradsko vijeće Grada Bosanska Krupa uskoro usvoji ove simbole, čime bi oni i zvanično bili vraćeni Bosanskoj Otoci.
Sve je krenulo od Sanela Komića, diplomiranog žurnaliste koji živi i radi u Njemačkoj. U ovaj projekat se upustio prije mnogo vremena da bi se postepeno u cijelu ideju uključilo još ljudi. Inicijativa je trenutno u fazi završne realizacije, a iza nje stoje svi vjećnici u Gradskom vijeću Grada Bosanska Krupa, koji su podnijeli inicijativu i čeka se njeno usvajanje.
Snijeg otežava saobraćaj širom BiH, velike gužve i na graničnim prijelazima
"Građani grb uveliko koriste već godinama. Uglavnom se očekuje usvajanje toga uskoro i svi su 'za'", kaže Komić.
Njegovo istraživanje historije i zanimanje za heraldiku, kao i konstruisanje grba Bosanske Otoke počelo je prije 20 godina.
"Na početku sam imao saznanja da Bosanska Otoka ima bogatu historiju te sam na temelju toga krenuo u istraživanje gdje se javila želja da Bosanska Otoka dobije svoj historijski simbol. U toku ovih 20 godina bilo je raznih ilustracija grbova, da bi se u konačnici sve posložilo i imamo ovaj grb koji ima svoju veliku vrijednost", istakao je.
Dodaje kako je tokom istraživanja bila neophodna saradnja sa historičarima i heraldičarima iz Bosne i Hercegovine i susjedne Hrvatske. Ono što je sada vidljivo na grbu Otoke, koji će bi ubrzo trebao biti i ozvaničen od lokalnih vlasti, jeste prije svega simbol srednjovjekovne vlastele knezova Babonjića koji su bili i vlasnici Otoke pod čijom vlašću dobiva i status kraljevskog grada.
"Da sve bude značajnije najstariji grb Babonića pronađen je upravo u Bosanskoj Otoci i to je upravo simbol ruže sa kosim gredama koji se i danas nalazi u zagrebačkom muzeju. Pored simbola knezova Babonića tu je i onaj simbol koji je i danas aktuelan, a to je riječni otok i rijeka Una. Poznato je da Una u Otoci pravi 24 riječna ostrva. Tu je još i lenta na kojoj je ispisan srednjovjekovni naziv Otoke i iznad štita nalazi se bedemska kruna sa zlatnim trakama, koja u heraldici predstavlja značajnu historijsku utvrdu", podvlači Komić.
Inače, 15. marta ove godine Bosanska Otoka je proslavila svoj 760. rođendan. Otoka se prije osmanskog perioda zvala Insula, a za vrijeme Osmanlija Adai Kebir.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.