Hoće li Libija ostati obećana zemlja za BiH?
Za malu zemlju poput BiH, dobri odnosi sa bogatom Libijom od strateškog su značaja, a oni su do sada uglavnom zavisili od naklonosti jednog čovjeka, Muamera Gadafija, piše Deutche Welle.
Među najvećim bh. izvođačima radova u Libiji su kompanije "Energoinvest", "Hidrogradnja" i "Širbegović grupa", za čije su se poslovne angažmane u toj zemlji zalagali i bivši članovi Predsjedništva BiH Sulejman Tihić i Haris Silajdžić.
Libijski lider Muamer Gadafi namjeravao je finansirati preostale radove na upravnoj zgradi Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini u Sarajevu (dio novca već je uplaćen), pa je ovaj objekat trebalo da nosi ime libijskog vođe.
Profesor Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu i politički analitičar Ahmed Alibašić, kaže da su bh. kontakti sa Libijom bili vezani uglavnom za ono što je u toj zemlji bilo i najatraktivnije, petro-dolare.
BiH je, poput Zapada, prigrlila Gadafija
Po tome se, kaže prof. Alibašić, BiH ni po čemu nije razlikovala od zapadnih zemalja koje su 2003. godine "vratile režim Muamera Gadafija u međunarodne tokove".
"Što se tiče naših firmi i drugih angažmana, vjerujem da će doći do zastoja jer će trebati vremena da se Libija dovede u red. Možda će nakon svega načini dobijanja poslova u Libiji biti drugačiji, jer neće biti dovoljno izboriti se za naklonost samo jednog čovjeka", kaže Alibašić.
Gubici bh. kompanija zbog krize u Libiji još nisu dramatični, ali bi mogli biti ako kriza potraje. Prema analitičarima, Libija je obećana zemlja za BiH, no hoće li to i ostati ako Muamer Gadafi ode sa političke scene?
Pomoćnik ministra vanjskih poslova BiH Zoran Perković kaže da su dobri odnosi sa Libijom strateški cilj BiH, te da "prijateljstvo sa jednim narodom treba odvajati od odnosa sa režimom".
Bh. kompanije iščekuju normalizaciju
"Imamo značajne poslove velikog broja naših kompanija i želimo zadržati prijateljske odnose sa Libijom. Kao prijateljska zemlja, zainteresirani smo da se ova situacija rasplete na demokratski način", kazao je Perković.
Predstavnici bh. firmi, među kojima i tehnički direktor "Širbegović grupe" u Libiji Muhidin Alibegović, jedva čekaju normalizaciju prilika. "Pratit ćemo stanje i po smirivanju situacije vraćamo se realizaciji naših ugovora", kaže Alibegović.
U trenutku izbijanja krize, u Libiji je bilo oko 1.500 bh. građana. Zbog straha od nereda, mnogi su napustili tu zemlju, a evakuacija je još uvijek u toku. Želju da ode iz Libije izrazilo je oko 750 građana BiH, većinom radnika bh. firmi.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.