Ganić: Ugrožena građanska sigurnost razlog nepovratku izbjeglica

Radiosarajevo.ba
Ganić: Ugrožena građanska sigurnost razlog nepovratku izbjeglica
Ejup Ganić (Foto: AFP)

Građanska sigurnost u BiH vrlo je ugrožena i jedan je od razloga što se izbjeglice nisu vratile svojim domovima, izjavio je danas u Sarajevu bivši član Predsjedništva RBiH, akademik Ejup Ganić. Ganić je bio uvodničar na sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca "Krug 99" o temi "Građanska sigurnost i regionalna stabilnost".

"Dejtonski aranžman države ugrozio je građanske slobode, jer nije obezbijedio mehanizme da se ljudi osjećaju sigurno. Tamo gdje nije bilo etnički izbalansirane policije nije se ni desio povratak, jer građani nisu imali svoju sigurnost", rekao je novinarima Ganić prije početka sesije "Kruga 99". Prema njegovim riječima, smisao države je da pojedinac bude zaštićen.

"Mi smo veoma uslovljeni i regijom. Regionalna stabilnost utiče na slobodu građana u BiH", smatra Ganić. On je istakao da, iako je Slobodan Milošević jedan od potpisnika Dejtonskog mirovnog sporazuma, "mi sa Srbijom imamo samo formalno-diplomatske odnose, a nemamo suštinske diplomatske odnose".

"Na taj način je naša regionalna stabilnost ugrožena od tog susjeda", kazao je Ganić. S druge strane, kako je rekao, BiH nastoji da ovaj problem riješi ulaskom u NATO i približavanjem Evropskoj uniji, međutim, to će potrajati.

Na pitanje novinara šta BiH može uraditi da se popravi stanje građanskih sloboda i regionalne stabilnosti, Ganić je rekao da naša zemlja mora biti aktivnija na međunarodnoj sceni i objasniti da je njena sigunost ugrožena okruženjem.

"Moramo unutra promijeniti mehanizme da reintegrišemo državu, jer zbog građanske nesigurnosti nema povratka izbjeglica. Istočna Bosna i Posavina su prazne, jer često nas tamo sačeka neko ko nas je protjerao", kazao je Ganić.

onasa/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak