Ff

Radiosarajevo.ba
Ff
Feasibility studija – Federacija – Finansijska perspektiva – Finansijski instrument za usmjeravanje u ribarstvu – Fiscalis 2007

Feasibility studija

Feasibility studija (Feasibility study), studija izvodljivosti, ili često: fizibiliti studija je pojam koji se sve češće koristi za izvještaj Evropske komisije kojim se utvrđuje napredak u odnosima između Evropske unije i zemalja jugoistočne Evrope u sklopu Procesa stabilizacije i pridruživanja. Krajnji cilj ovog izvještaja je zaključivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju – SSP. Izvještaj analizira sve ključne elemente tog Sporazuma. Fizibiliti studija ili Izvještaj Evropske komisije priprema se na temelju podataka koje na terenu prikupi Delegacija Evropske komisije za procjenu stanja i zajednička konsultativna radna grupa. Na temelju tog izvještaja, Vijeće Evropske unije donosi smjernice o započinjanju pregovora o potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Federacija

Federacija je pojam kojim se označava specifičan oblik društveno-političkog uređenja neke zemlje, odnosno više zemalja ili regija, pri čemu nezavisne države dijele nadležnosti na savezni (federalni) i regionalni nivo, pri čemu federalne jedinice nemaju apsolutnu samostalnost, odnosno specifične karakteristike države. Evropska unije nije klasična federacija ali, teorijski i praktično, predstavlja zanimljiv i sui generis prijelazni tip uređenja između federacije i konfederacije. U EU svaka država članica ima svoj suverenitet ali su pitanja iz oblasti ekonomije, monetarne politike, pa i neka važna politička pitanja, u nadležnosti nadnacionalne Unije. Evropska unija poprimila je osobine federativnosti još 1964. godine kada su se zakoni usvojeni na federalnom nivou počeli primjenjivati i na nacionalnim. Međutim, ni u jednom od osnivačkih ugovora EU ne spominje se federacija i uglavnom se pribjegava riječima „zajedništvo“, „ujedinjenost“, „unija“, „zajednica“…

Finansijska perspektiva

Riječ „perspektiva“ u ovom kontekstu označava „plan“. EU planira svoja djelovanja unaprijed te osigurava dovoljna finansijska sredstva za ostvarenje tih aktivnosti. Stoga se institucije EU (Parlament, Vijeće i Komisija) moraju unaprijed dogovoriti o prioritetima svojih budućih djelovanja te pripremiti plan troškova za sljedećih nekoliko godina, koji se naziva „finansijska perspektiva“ ili „financial perspective“. Financijska perspektiva određuje maksimalan iznos koji EU može potrošiti te određuje na koja će područja, za koje politike i aktivnosti taj novac biti potrošen. Finansijska se perspektiva donosi kako bi se kontrolirala potrošnja u EU uprkos povećanju troškova. Do sada su urađene četiri finansijske perspektive aktivnosti/troškova Evropske unije: 1. finansijska perspektiva 1988 – 92. (Delorov paket I), 2. finansijska perspektiva 1992 – 99. (Delorov paket II), 3. finansijska perspektiva 2000 – 06., te 4. finansijska perspektiva 2007 – 13.

Finansijski instrument za usmjeravanje u ribarstvu

Finansijski instrument za usmjeravanje u ribarstvu jedan je od instrumenata regionalne politike EU. Namijenjen je priobalnim područjima za ostvarivanje ciljeva zajedničke politike u ribarstvu. Cilj mu je jačanje konkurentnosti u ribarstvu i pokretanje promjena koje bi dovele do restrukturiranja tog sektora i stvorile povoljne uslove za razvoj i modernizaciju ribarstva.

Fiscalis 2007

Fiscalis 2007 je program Zajednice predviđen za razdoblje 2003 – 2007. kojim se podstiče saradnja među državama učesnicama programa u području suzbijanja poreskih prevara poboljšavanjem sistema elektronske razmjene informacija, saradnjom u istražnim postupcima i programom obučavanja i razmjene stručnjaka među nadležnim državnim institucijama.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak