Ekspertni tim upozorava: 'Neizvjesne posljedice u slučaju izgradnje odlagališta na Trgovskoj gori'
Ekspertski tim BiH za praćenje aktivnosti u vezi sa problematikom odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na Trgovskoj gori smatra da je izgradnja odlagališta veliki rizik.
Pored toga, kazali su i da je Hrvatska bila netransparentna pri izboru lokacije, te je na Studiju utjecaja na životnu sredinu podnio više od 70 primjedbi.
Nakon sastanka Odbora Narodne skupštine RS-a za zaštitu životne sredine, kojoj su prisustvovali članovi Ekspertskog tima, predsjedavajući Emir Dizdarević rekao je, kada je riječ o izgradnji odlagališta, da je potrebno u razmatranje uzeti seizmološke podatke na tom području u protekle četiri godine, kao i posljedice klimatskih promjena u narednom periodu.
Čudo u Španiji: Spašena žena koja je tri dana bila zarobljena u automobilu s tijelom svastike
"Posljedice su neizvjesne. Oni moraju dokazati u svojim dokumentima da, ako takav objekat naprave, neće biti nikakvih posljedica. Problem je što je lokacija izabrana netransparentno, Bosna i Hercegovina nije učestvovala u izboru. Ne možete lokaciju u EU odrediti bez aktivnog učestvovanja svih zainteresovanih strana i lokalne zajednice u neposrednoj blizini objekta", rekao je Dizdarević na konferenciji za novinare.
Nemanja Galić, član Pravnog tima za izradu strategije pravne zaštite interesa BiH u vezi sa pitanjem odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, rekao je da je izrada Studije utjecaja na životnu sredinu prvi korak u realizaciji izgradnje odlagališta, te naveo da Hrvatska mora da razmotri stavove Ekspertskog tima i uključi ih u proces konsultacija.
Staša Košarac: 'Nećemo odustati od sprječavanja Hrvatske da na Trgovskoj gori gradi odlagalište'
"Ako vidimo da je Studija neadekvatna i da ide u pravcu da je netačna – imamo mogućnost da se obratimo Komitetu za implementaciju ESPO konvencije. Od dalje reakcije Hrvatske zavisi i naša. Tek je započet proces. Kada je riječ o arbitraži, konvencija ima takvu mogućnost, međutim to je klauzula po pristupu. Hrvatska nije dala takvu saglasnost kada je ratifikovala konvenciju", pojasnio je Galić.
Galić je pojasnio da arbitraža podrazumijeva obostranu saglasnost, ali i da je preuranjeno govoriti o tom potezu.
Košarac traži hitnu reakciju nadležnih: "Hrvatska želi izbjeći stav BiH u slučaju Trgovske gore"
Sjednicom je predsjedavao predsjednik Odbora Maksim Skoko, a obratili su se ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS-a Bojan Vipotnik i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH ministara Staša Košarac.
Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane "Krško", kao i postojeći institucionalni otpad, skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa Bosnom i Hercegovinom.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.