Edin Forto: "Bez slobodnih i jakih medija ne postoji slobodna država"
"Medijska evolucija do 2040. godine: perspektiva budućih medijskih profesionalaca", naziv je događaja organiziranog danas na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu (FPN/UNSA), a s ciljem jačanja slobode govora i medijske scene uopće, te unapređenja saradnje u regionu zapadnog Balkana.
Skup, u čijem je fokusu vizija medija do 2040. godine, organizirale su studentice novinarstva/komunikologije FPN-a, koje su zajedno s kolegama studentima sa još pet univerziteta iz regiona (Novi Sad, Podgorica, Skoplje, Skadar i Priština) kreirale okvir i projekciju medijske stvarnosti, temeljene na najvišim profesionalnim i etičkim standardima.
Tim povodom, Fakultet političkih nauka posjetio je ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto, gdje je razgovarao sa dekanom prof. dr. Seadom Turčalom i studentima tog fakulteta.
Zrak u Sarajevu opet nezdrav: Preporučuju oprez zbog mogućih zdravstvenih problema
"Bez slobodnih i jakih medija ne postoje slobodna država i slobodni građani", izjavio je ministar Forto nakon razgovora u Dekanatu FPN-a, istaknuvši kako mediji trenutno prolaze kroz brzu transformaciju, kakva dosada nije viđena, a potaknutu snažnim tehnološkim promjenama.
Dodao je kako je ovo vrijeme obilježeno prelaskom s tradicionalnih printanih medija, koji su izloženi izumiranju, i televizije koja se u potpunosti transformiše, a sve u skladu sa savremenim tehnološkim izazovima i sveprisutnim društvenim mrežama.
Johann Sattler: "Sloboda medija u Bosni i Hercegovini i dalje suočena sa raznim izazovima"
"Međutim, algoritmi i ono što određuje šta će se nama pojaviti kao vijest je suštinski ono što mi tražimo sami u skladu sa svojim vjerovanjem. Zbog toga je jako teško naći objektivan izvor informacija, a istovremeno, imamo 'poplavu' informacija", precizirao je Forto.
Potcrtao je kako je u tom kontekstu veoma važno promovirati medijsku pismenost kako bi mogli prepoznati objektivnost određene informacije, odnosno napraviti distinkciju između stvarnosti i onoga što to nije.
Dekan FPN-a prof. dr. Sead Turčalo je ocijenio kako je razgovor s resornim ministrom bio prilika za razmjenu mišljenju o tome kako unaprijediti medijsku pismenost i poziciju novinara u društvu.
Kako je kazao, neophodno je svarati ambijent i medijski okvir u kojem će informacije koje dolaze do građana biti provjerene i objektivne.
Turčalo je naglasio kako je u tom kontekstu potrebno razumijevati i razvoj vizije medija do 2040. godine, odnosno projekt na čijem su kreiranju i zagovaranju angažirani studenti iz BiH i zemalja regiona.
Referirajući se na spomenutu viziju i perspektive medijskih djelatnika, studentica na Odsjeku Komunikologija/Žurnalistika FPN-a Monika Mitrović novinarima je kazala kako razmatrana vizija do 2040. godine podrazumijeva da mediji u BiH, ali i u regionu zapadnog Balkana kao cjelini budu slobodni od bilo kakvih neprimjerenih utjecaja.
Mišljenja je kako je tehnologiju potrebno koristiti u skladu s najvišim etičkim standardima kako bi mediji bili u prilici ispuniti vlastitu temeljnu misiju, odnosno insistirati na javnom interesu i biti glas građana u društvu, koje je inkluzivno, dobro informirano i demokratsko.
Sudionici događaja razmatrali su ključne trendove u medijskoj industriji, te izazove koje tehnološke promjene, uključujući vještačku inteligenciju (AI) predstavljaju i koliko su oni prijetnja za javnu komunikaciju, u pogledu mogućnosti za manipulaciju i dezinformiranje građana.
Kako je ocijenjeno, razmatrana vizija otvara mnoga pitanja, ali i pruža nadu da će mediji i novinarstvo i dalje imati važnu ulogu u oblikovanju društva i pozitivnih procesa, te artikuliranju određenih interesa i objektivnom informiranju građana
Stvaranje vizije budućnosti medijske sfere oslanja se na aktivnosti iz prve faze projekta tokom koje su studenti prikupljali i analizirali postojeće podatke kako bi pružili sistematski pregled razvoja i trendova koji se javljaju u vezi sa medijima na zapadnom Balkanu.
Radi se o projektu koji podržava Ambasada Kraljevine Holandije u Beogradu kroz Holandski fond za regionalnu saradnju – MATRA program.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.