DW: Tihić i Dodik konačno na istoj strani

Radiosarajevo.ba
DW: Tihić i Dodik konačno na istoj strani


Većina političkih partija glasaće u Parlamentu BiH za smjenu Tarika Sadovića, pri čemu je ocjena angažmana ministra sigurnosti u drugom planu. Podržava se princip na osnovu kojeg vladajuće stranke štite svoje interese.

O sudbini ministara u BiH odlučuju stranke koje ih delegiraju. Sveukupni angažman ministra, pozitivan ili ne, manje je bitan ukoliko se njegova pozicija kosi s trenutnim interesima stranke. Vijeće ministara u ovakvim slučajevima nema niti želi imati nikakvog uticaja. Sa ovim principom su saglasne sve vladajuće bh. političke stranke jer na osnovu njega vladaju, kreiraju politiku u BiH i štite sopstvene interese koji mogu, ali i ne moraju biti podudarni s interesima naroda, entiteta ili države.

Kao razloge za smjenu Tarika Sadovića lider SDA (Stranke demokratske akcije) Sulejman Tihić je naveo "kontinuitet prigovora koji su upućivani od određenih, važnih i odgovornih, stranih i domaćih institucija na rad ministra". Nije obrazložio na šta se konkretno ti prigovori odnose. Moguće je da stvarni razlozi za smjenu Sadovića javnosti nikada neće biti poznati, tvrde analitičari, dodajući kako "resorom sigurnosti u BiH upravljaju međunarodni faktori". Ministar sigurnosti BiH Tarik Sadović ranije je izjavio da je SDA u ovom slučaju podlegla pritiscima američkih diplomata u BiH, koji su od lidera SDA Sulejmana Tihića tražili njegovu smjenu. "Nažalost, kolege iz SDA su prihvatile da saviju kičmu i da me žrtvuju.", dodao je Sadović.

Argumenti za i protiv Sadovića

U Federaciji BiH je pozitivno ocijenjen Sadovićev angažman u vezi sa međunarodnim potjernicama koje je Srbija raspisala za građanima BiH u slučajevima "Dobrovoljačka" i "Tuzlanska kolona". Sadović je uspio ubijediti zvaničnike Interpola u Lionu da je u ovakvim slučajevima neophodno konsultirati Haški sud kako bi se izbjegla mogućnost dvostrukog vođenja postupaka, revanšizma i zloupotrebe pravosuđa u političke svrhe. To bi, prema Sadovićevim riječima, "mogao biti obrazac i za sve buduće slične slučajeve, ne samo one koji se odnose na prostore bivše Jugoslavije". Međutim, upravo je obustava srbijanskih potjernica izazvala buru negodovanja u Republici Srpskoj (RS) gdje je Sadovićev angažman okarakteriziran kao "samovoljan" i "politički jednostran čin".

Višestruki su motivi zbog kojih će poslanici iz RS-a u Parlamentu BiH glasati za smjenu Tarika Sadovića. Nazavisni poslanik Momčilo Novaković je rekao da će, upravo zbog Sadovićevog angažmana u Lionu "dići obje ruke" za njegovu smjenu. Branko Dokić, poslanik PDP-a (Partije demokratskog progresa), žali što ovakav prijedlog nije došao barem godinu dana ranije. "Radi se o ministru koji je pravio propuste u kontinuitetu, neprestane opstrukcije, stavljajući se u službu jedne politike. Na osjetljivom mjestu, kao što je vodeća pozicija u Ministarstvu sigurnosti nije tražio kompromis, što je nedopustivo", rekao je Dokić.

SDA i SNSD zajedno protiv Sadovića

Poslanici iz SNSD-a u državnom Parlamentu podržaće svoje kolege iz SDA. "Poslanici SNSD-a (Saveza nezavisnih socijaldemokrata) u Predstavničkom domu Parlamenta BiH će podržati smjenu Tarika Sadovića", kaže Lazar Prodanović za banjalučki Fokus izražavajući podršku SDA u čijoj je nadležnosti, kako ističe, da odlučuje o kadrovskim pitanjima u resorima koji joj pripadaju. "Nedavno je bilo turbulencija u drugim ministarstvima kada je SDA podržala naše zahtjeve, pa nema razloga da mi to ne uradimo u ovom slučaju", izjavio je Prodanović.

Milorad Živković iz SNSD-a Sadovića optužuje za kašnjenje u procesu liberalizacije viznog režima. "Mi smo u zadnje dvije godine ukazivali da većina zakona stoje u njegovom ministarstvu i da on ne nalazi ni dovoljno vremena ni samoinicijative da se dogovora sa ostalima oko tih zakona", izjavio je Živković. Sadović, međutim, upravo poslanike iz RS-a optužuje za blokiranje predmetnih zakona u Parlamentu.

Podijeljena odgovornost?

O "propustima Sadovića u procesu liberalizacije viznog režima" piše i sarajevski Dnevni Avaz. "Sadović odgovoran za najveći dio tehničkih obaveza iz Mape puta, te snosi znatan dio krivice za kašnjenje BiH u ovom procesu", piše ovaj list navodeći i da je lider srpskih poslanika u Parlamentu BiH Milorad Živković "mjesecima blokirao usvajanje zakona koji su bili na briselskoj listi uslova za ukidanje viza građanima BiH".

Jedna od rijetkih bh. političkih partija koja nije požurila da izrazi podršku SDA je Stranka za BiH. Ova će stranka stav u vezi sa ovim slučajem saopćiti kada od predsjedavajućeg Vijeća ministara Nikole Špirića dobije zvaničan dopis i obrazloženje. Bez stava je još i SDP, a Klub ove stranke u državnom Parlamentu najvjerovatnije će biti suzdržan pri izjašnjavanju o zahtjevu za smjenu Sadovića. Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Nikola Špirić jučer (17.07.) je donio odluku o smjeni Tarika Sadovića i uputio je u parlamentarnu proceduru. Da bi odluka o smjeni stupila na snagu, potrebno je da je potvrdi Predstavnički dom Parlamenta BiH.

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak