DW: Smjene Jovičića i Đonke samo uvertira

Radiosarajevo.ba
DW: Smjene Jovičića i Đonke samo uvertira

Nakon što ih je visoki predstavnik Valentin Inzko (Incko) smijenio, Radislav Jovičić i Himzo Đonko su, kao po dogovoru, istupili sa tezom da su odluke šefa OHR-a uperene protiv srpskog, odnosno bošnjačkog naroda u BiH. Jovičić tvrdi da Inzko želi očistiti Službu za operativnu podršku SIPA-e od srpskih kadrova, no u obrazloženju OHR-a se navodi da je ovaj zvaničnik koristio resurse SIPA-e za praćenje međunarodnih zvaničnika.

Komentar novinarke Dana Dženane Karup-Druško: "Smjena Radislava Jovičića pokazuje da, na žalost, u SIPA-i još uvijek postoje kadrovi koji ne rade svoj posao profesionalno. Komentar gospodina Jovičića da se radi o čistki srpskih kadrova podsjeća na ono što je govorio gospodin Dodik kada je za njega podnesen izvještaj. Za gospodina Jovičića među kolegama novinarima kruže nezvanične informacije da je protiv njega, još dok je bio u MUP-u Republike Srpske, bio pokrenut postupak koji je okončan tako što je sklonjen u SIPA-u.", kaže novinarka Dana.

Uvertira za ustavne promjene u BiH

Predsjednika ACIPS-a (Alumni centar za interdisciplinarne postdiplomske studije) Sanela Huskića potezi Valentina Inzka podsjećaju na situaciju koja je prethodila reformi odbrane, kada je visoki predstavnik Pedi Ešdaun ukinuo 410 obavještajni centar Vojske Republike Srpske zbog špijuniranja međunarodnih zvaničnika, te smijenio više funkcionera koji su ugrožavali provedbu Dejtonskog mirovnog sporazuma.

"Smjena ova dva službenika pokazuje pravac u kojem će se kretati dalje odluke ukoliko se ne poštuju odredbe međunarodne zajednice i Dejtonski mirovni sporazum. Nakon ovoga, gotovo sam siguran, BiH ide u proces ustavnih reformi.", kaže Huskić.

Visoki predstavnik Valentin Inzko ima nepodijeljenu podršku međunarodne zajednice, odnosno država članica Vijeća za provedbu mira, ne samo za smjenu zvaničnika koji ugrožavaju Dejtonski sporazum, nego i za poništenje antidejtonskih zaključaka Skupštine Republike Srpske, smatraju analitičari. Korištenje tzv. bonskih ovlasti u tom smislu ne izlazi iz okvira evropskih konvencija i uobičajeno je za vanredno stanje koje će u BiH trajati do stvaranja uslova za normalno funkcioniranje države, kaže član Venecijanske komisije Ćazim Sadiković.

Bonske ovlasti u skladu sa evropskim konvencijama

"Uzroci koji su doveli do vanrednog stanja u BiH su rat, poratno stanje i struktura države koja još uvijek nije u skladu sa evropskim principima i odredbama Evropske konvencije o ljudskim pravima. I to će trajati sve dotle dok se sama država ne osposobi da može vršiti sve funkcije savremene države. To je kriterij trajanja vanrednog stanja.", kaže profesor Sadiković.

Upravni odbor Vijeća za provedbu mira još je u martu osudio aktivnosti i izjave koje dolaze od pojedinih aktera u BiH, a koje predstavljaju prijetnju osoblju OHR-a i osporavaju autoritet visokog predstavnika. U BiH nije mali broj analitičara i političkih zvaničnika koji vjeruju da su smjene Himze Đonke i Radislava Jovičića samo uvertira za intervencije koje bi mogle uslijediti ako Skupština Republike Srpske ne povuče sporne zaključke o prijenosu ovlasti.

dw-world.de/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak