Dvadeset godina od formiranja logora Trnopolje

Radiosarajevo.ba
Dvadeset godina od formiranja logora Trnopolje


U Trnopolju kod Prijedora danas je, u okviru obilježavanja 20. godišnjice od uspostavljanja logora u ovom mjestu, organiziran memorijalni skup i položeno cvijeće u znak sjećanja na Bošnjake stradale tokom proteklog rata.

Više desetina bivših logoraša kao i ranijih, i ove godine se okupilo ispred kompleksa nekadašnjeg ratnog logora Trnopolje, kroz koji je, prema nepotpunim podacima, za nepunih sedam mjeseci prošlo 30.000 osoba bošnjačke i hrvatske nacionalnosti.

Nijedan zločin koji se desio u Bosni i Hercegovni ne smije biti zaboravljen, a svi počinioci moraju biti kažnjeni, naglasio je predsjednik Udruženja Prijedorčanki "Izvor" Edin Ramulić, koji je istakao da još uvijek nije poznata sudbina više od hiljadu Prijedorčana.

Logor u Trnopolju se sastojao od jednospratne zgrade bivše škole, uz koju se nalazila nekadašnja mjesna zajednica sa kinom, poznata kao "dom", dok je jedan dio logora bio okružen bodljikavom žicom.

Odbacujući uz ogorčenje tvdnje da je logor Trnopolje bio "samo prihvatni centar", u udruženjima koja okupljaju bivše logoraše podjećaju da je u njemu ubijeno 90 osoba, među kojima žena s malim djetetom koje je držala u naručju, da su tu vršena silovanja i druge torture nad zatočenicima.

I Haški tribunal je utvrdio da je to bio i logor u kojem su vršena silovanja žena i djevojaka, pa čak i djevojčica od 13 godina, a poznato je da je iz logora u augustu 1992. godine izvedeno 200 logoraša koji su likvidirani na Korićanskim stijenama na Vlašiću.

Bivši logoraši uvijek podsjećaju da je svjetska javnost, nakon šokantnih televizijskih snimaka britanskih novinara o stanju u trnopoljskom logoru, napokon spoznala karakter rata u BiH.

Prema relevantnim podacima, od kraja maja do kraja augusta 1992. godine u Prijedoru su ubijena 102 djeteta i 256 žena, odnosno 3.173 civila, te registrirano oko 31.000 zatočenika u logorima i oko 53.000 žrtava progona i deportacija.

Dosad je 28 osoba pravomoćno osuđeno za ratne zločine počinjene u sklopu udruženog zločinačkog poduhvata na tom području, kako je to okarakterizirano u dokumentima Haškog tribunala.

Prije dvadeset godina tadašnji tzv. Krizni štab prijedorske općine je u Trnopolju osnovao prvi od tri logora smrti, u koji je najprije deportovano nesrpsko stanovništvo s kozaračkog područja, a kasnije i sa ostalih područja te općine.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak