Dragan Lukač: Znamo ko su osobe koje predstavljaju sigurnosnu prijetnju za BiH

Radiosarajevo.ba
Direktor FUP-a o terorizmu, paradžematima, javnom registru pedofila...

Ne želim da prejudiciram negativne stvari, ali građanima želim dati do znanja da se u ovoj godini u BiH mogu događati ružne stvari. Kretanja u našem društvu mogu dobiti smjerove koji nisu ohrabrujući, izjavio je u intervjuu za portal Radiosarajevo.ba Dragan Lukač, direktor Federalne uprave policije.

Lukač je u razgovoru za naš portal analizirao i rečenicu „sigurnosna situacija  je zadovoljavajuća“, govorio o terorizmu, paradžematima, ali i odgovorio na pitanje – hoćemo li i kada dobiti javni registar seksualnih prijestupnika (pedofila, silovatelja i sl.)

Razgovarala: Lana Ramljak, Radiosarajevo.ba

Sigurnosna situacija je zadovoljavajuća – rečenica je koja već mjesecima prilično 'iritira' brojne građane ove zemlje. Zašto je izgovaraju i na kojem osnovu, objašnjava direktor FUP-a:

„Sigurnost tretiramo, promatramo i analiziramo kroz četiri oblasti: kriminalitet, zatim javni red i mir, potom sigurnost prometa na cestama te napad na ovlaštene sigurnosne osobe. Te pokazatelje koje dobijemo, upoređujemo s takvim pokazateljima iz prethodne godine. Tako da, ti pokazatelji i takva (pr)ocjena stanja i za 2015. i za ovih prvih par mjeseci 2016. –govore da je, prateći statistiku, to stanje zadovoljavajuće.

Imamo stalan trend pada kriminaliteta, što je dobro. Imamo i neke podatke koji govore o pogoršanju stanja, recimo kad je riječ o sigurnosti prometa na cestama imamo povećan broj prometnih nezgoda, pogotovo kad su u pitanju nesreće s teškim, smrtnim posljedicama, velikom materijalnom štetom...

Ipak, stanje sigurnosti treba promatrati u relaciji ukupnih društvenih zbivanja. Sigurnost je uvjetovana sa svim onim što se u društvu događa, a znamo da stanje po mnogo čemu u BiH nije dobro i da, prije svega kad je riječ o ekonomskoj ili socijalnoj kategoriji, iz njih proizilaze posljedice koje se manifestiraju na negativne načine, kad je riječ o kriminalitetu.

Možda je bitno naglasiti da će stanje sigurnosti u toku ove godine biti uvjetovano ukupnim društvenim zbivanjima u našoj zemlji i vidjet ćemo u kojem će pravcu će neke stvari otići. Može se tu dogoditi svašta...ne želim da prejudiciram negativne stvari, ali građanima želim dati do znanja da se mogu događati ružne stvari. Kretanja u našem društvu mogu dobiti neke smjerove koji nisu ohrabrujući“, govori nam Lukač, ne želeći pojasniti na što je konkretno mislio.

Glavno pitanje s kojim je FUP suočen zadnje vrijeme jeste – terorizam.

O paradžematima: „Apsolutno podržavam te aktivnosti Islamske zajednice. Prije svega, to je u skladu sa zakonom. Nama često u policiji postavljaju pitanja – šta ćete vi poduzeti u tom smislu? To je pitanje koje nije baš primjereno upućivati policiji. Mi nemamo u svojoj nadležnosti mandat za rješavanje vjerskih problema – policija će pružiti podršku, u smislu stručnih savjeta ili asistencija ako je potrebno. Ipak, u svakom slučaju, treba podržati ono što Islamska zajednica traži u kontekstu rješavanja tog pitanja.“

„Terorizam je postao svjetski problem i sasvim sigurno ima relacija sa određenim zbivanjima u BiH. U tom kontekstu su policijski organi u  FBiH, koordinirani sa razine FUP-a, usmjereni u pravcu poduzimanja niza aktivnosti, prije svega sagledavanja stanja kada je riječ o djelovanju određenih radikalnih zajednica na prostoru FBiH, ali i BiH. Pojava određenih ekstremizama proizašlih iz egzistiranja takvih radikalnih zajednica, u konačnici, rezultirala je terorističkim aktima koji su se dogodili na prostoru BiH.

U Upravi ovdje sam formirao Štab za borbu protiv terorizma koji poduzima niz aktivnosti, prije svega na prevenciji mogućih događaja. Tako da smo trenutno u fazi ofanzivnog operativnog tretiranja određenih kategorija koje su prisutne u radikalnim zajednicama. Tu, prije svega, mislim na građane koji su povratnici s ratišta u Siriji, Iraku i drugdje... Činjenica je da jedan broj tih povratnika procesuiran na Sudu BiH, neki postupci su u pripremi, ali veći je broj osoba za koje nemamo jasne dokaze da su sudjelovali na ratištima, a operativni podaci to govore...oni predstavljaju sigurnosnu prijetnju i oni su pod stalnim policijskim nadzorom.“

Naš sagovornik dodaje i sljedeće:

„Terorističko djelo, prije svega, pojedinačna ponašanja osoba koje su spremne da to urade, vrlo je teško prevenirati. Vidjeli smo u Belgiji, u Francuskoj, u drugim zemljama, pa i kod nas – u Zvorniku, u Rajlovcu... – teško je predvidjeti namjere pojedinca da napravi takav čin. Ali, mi radimo na tome da suzimo prostor za mogućnost njihovog djelovanja. Ne postoji aspolutna sigurnost. Svugdje se u svijetu događaju teroristički napadi, BiH nije izuzetak – mi imamo pojedinaca koji to mogu napraviti. Ali, mislim da u širem smislu, u kontekstu stalne prijetnje te vrste našoj zemlji, mislim da nema posebnog razloga za zabrinutost kod građana. Ne može se sa sigurnošću reći – e to ne može biti. Može, može biti i u Sarajevu,  i u Banjoj Luci, i u Mostaru, ali nema potrebe za stalnim strahovanjem.“

Direktora Federalne uprave policije pitamo i da li će BiH, po uzoru na zemlje zapada, dobiti javni registar seksualnih prijestupnika (pedofila, silovatelja...)?

„Pazite, to je u našem društvu, ovakvom kakvo jeste, pitanje koje je možda nama, neću reći, strano, ali nismo mi navikli na organizirani pristup u tim domenima. Međutim, treba vidjeti koja bi bila svrha takvog registra? Za koje potrebe bi on služio? Da li bi on obilježio osobe koje su evidentirane u kontekstu izvršenja tih djela? Kada je riječ o pedofiliji, to je osjetljiva kategorija, imajući u vidu žrtve – djecu. Ali, sve što bude u smislu policijske nadležnosti, ili davanja određenih podataka, policija će tu postupiti u skladu sa zakonom. Također, moramo imati u vidu limitirajuće odredbe Zakona o zaštiti osnovnih podataka. Treba, prije svega, Ministarstvo pravde, recimo, dati adekvatne odgovore, definirati pitanja i sl. Ima puno zakona koji bi se tu našli u jednoj interakciji u smislu primjene.“

Razgovaramo i o problemu velikog broja povratnika u činjenju krivičnih djela. Što je posebno zabrinjavajuće, među njima je veliki broj maloljetnika...

„To je poseban društveni problem i to pitanje treba promatrati kroz prizmu stanja u našoj zemlji. Taj preodgoj izvršitelja krivičnih djela koji se provodi (mislim na punoljetne) u kazneno-popravnim zavodima očito nije na zadovoljavajućem nivou. Ministarstvo pravde, koje je nadležno za provedbu krivičnih sankcija, bi trebalo biti puno više uključeno sa određenim odgojno-popravnim programima i kontrolama realiziranja istih.

I tu treba tražiti odgovor na to Vaše pitanje, koje je u potpunosti na mjestu. Jer, ako nakon izdržane kazne, izvršitelj krivičnog djela ponovo vrši ta djela, možda i teža, znači da taj preodgoj nije uspio i nije postignut cilj same kazne. To je kompleksno pitanje i mislim da se tu štošta treba mijenjati“, komentira direktor FUP-a Dragan Lukač.

Za kraj, Lukač je rekao i ovo:

Želio bih uputiti poruku građanima da, osobito kada je riječ o problematici terorizma, radikalizma, ekstremizma – tu građani trebaju imati punu suradnju s policijskim organima. U smislu, ne cinkarenja susjeda ili rođaka koji se bavi nečim što može upućivati na te aktivnosti, ali suradnja mora biti proaktivna. Svi mi u svom „kvartu“, naselju, ulici - svi mi znamo što se oko nas događa. I, ako to što znamo, podijelimo s policijskim organima onda ćemo svi zajedno biti sigurniji. Razloga za ozbiljnu zabrinutost nema. Da je stanje idealno - nije, ali mislim da policijski organi dosta dobro rade svoj posao u uvjetima u kojima rade.“

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak