Dopuna zakona o ličnim kartama

Radiosarajevo.ba
Dopuna zakona o ličnim kartama

Vijeće ministara BiH utvrdilo je na današnjoj sjednici Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ličnoj karti državljana BiH s ciljem unapređenja zaštite ličnih podataka, poboljšanja sistema sigurnosti u vezi s izdavanjem lične karte i primjene propisa u vezi s elektronskim potpisom. 

Predlagač, Ministarstvo civilnih poslova, dostavit će Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ličnoj karti Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po osnovnoj zakonodavnoj proceduri. 

Izmjenama i dopunama Zakona o ličnoj karti taksativno je propisano u kojim slučajevima se može tražiti kopija lične karte. 

Istovremeno, definirana je mogućnost upotrebe lične karte s kvalificiranom potvrdom za obavljanje elektronskih usluga. 

Također, radi pojednostavljenja procedure za građane, uvodi se mogućnost preuzimanja lične karte poštanskim putem, o čemu odlučuje bh. državljanin prilikom podnošenja zahtjeva. 

Izmjenama i dopunama Zakona o ličnoj karti propisano je da se neke od potvrda mogu dobiti i elektronskim putem na osnovu zahtjeva stranke. 

Ove izmjene i dopune zakona trebale bi biti razmatrane u Parlamentu BiH nakon što parlamentarci usvoje zakon o usvajanju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ličnoj karti državljana BiH koji je, na privremenoj osnovi, proglasio visoki predstavnik u BiH, a koji je Vijeće ministara BiH utvrdilo na svojoj 135. sjednici. 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva sigurnosti o poplavama i klizištima na području Bosne i Hercegovine tokom novembra i decembra 2010. godine. 

Vijeće je zadužilo Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine da sačini kompletnu analizu funkcioniranja sistema zaštite i spašavanja, te da u skladu s uočenim nedostacima i međunarodnim standardima predloži izmjene i dopune zakonskih i podzakonskih rješenja koja su se pokazala neefikasnim u vanrednim situacijama uzrokovanim prirodnim i drugim nesrećama. 

Sve institucije Bosne i Hercegovine koje imaju mjesto i ulogu u sistemu zaštite i spašavanja Vijeće ministara BiH zadužilo je da svoje aktivnosti planiranja i provođenja mjera realiziraju u skladu s odredbama Okvirnog zakona o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih ili drugih nesreća u BiH. 

Vijeće ministara BiH pozvalo je entitetske vlade i Vladu Brčko Distrikta BiH da angažiraju sve ljudske, materijalne i finansijske resurse u skladu sa zakonima BiH i entiteta kako bi se ublažile posljedice prirodnih nesreća. 

Istovremeno su pozvane sve nadležne institucije BiH i vlade entiteta i Brčko Distrikta BiH da ostvare bližu saradnju u prevenciji prirodnih ili drugih nesreća, posebno s aspekta prostornog planiranja, gradnje i upravljanja vodnim resursima. 

Ministarstvo sigurnosti BiH u roku od 60 dana informirat će Vijeće ministara o ovim zaključcima. Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma o uzajamnoj zaštiti tajnih podataka između Vijeća ministara BiH i Vlade Crne Gore, koji će Ministarstvo sigurnosti dostaviti Predsjedništvu BiH uz prijedlog da se za potpisnika ovlasti Mate Miletić, pomoćnik ministra sigurnosti. Prethodno su ministri usvojili protokol s pregovora o zaključivanju Sporazuma o uzajamnoj zaštiti tajnih podataka između Vijeća ministara BiH i Vlade Crne Gore. 

Prema ovom sporazumu, podacima koji su označeni kao vrlo tajni, tajni, povjerljivi i interni bit će osigurana ista zaštita kao nacionalnim podacima odgovarajućeg stepena tajnosti. 

Nadležni sigurnosni organi za provođenje ovog sporazuma su Ministarstvo sigurnosti BiH i Direkcija za zaštitu tajnih podataka Crne Gore. 

Države potpisnice neće se pozivati na ovaj sporazum da bi dobile tajne podatke treće države, niti se ovaj sporazum odnosi na razmjenu obavještajnih podataka. 

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma između Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Srbije o privremenom zapošljavanju bh. državljana u Republici Srbiji i srbijanskih državljana u Bosni i Hercegovini, s Izvještajem o obavljenim pregovorima. 

Ministarstvo civilnih poslova dostavit će Prijedlog sporazuma Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika predložen je ministar civilnih poslova. 

Za primjenu ovog sporazuma nadležni su Agencija za rad i zapošljavanje BiH i Nacionalna služba zapošljavanja Republike Srbije, koje će postupati po zahtjevima za privremeno zapošljavanje u skladu s ovim sporazumom, a u zavisnosti od potreba i kretanja na tržištu radne snage. 

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog sporazuma između Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Slovenije o zapošljavanju državljana Bosne i Hercegovine u Republici Sloveniji, koji će Ministarstvo civilnih poslova dostaviti Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za potpisnika predložen je ministar civilnih poslova. 

Sporazum, zaključen na partnerskom nivou, zasnovan je na planiranoj migracionoj politici i predstavlja osnovu za cjelovito uređivanje zakonitog zapošljavanja uz uvažavanje korisnih učinaka kruženja radne snage, ali i kadrovske politike u korist smanjivanja odliva mozgova. 

U skladu s ovim sporazumom radnik/migrant iz BiH mogao bi dobiti posao u Republici Sloveniji u slučaju da je kao nezaposleni prijavljen najmanje 30 dana kod nadležnih javnih službi u BiH, te da je stariji od 18 godina. 

Sporazum se ne odnosi na bh. državljane koji su zakonito zaposleni u Sloveniji na dan stupanja na snagu ovog sporazuma. 

Također, ovaj sporazum ne odnosi se na radnike kojima je izdata dozvola za stalni boravak ili u zemlji borave zbog spajanja s porodicama, te koji u Sloveniji borave na osnovu zakona kojima se uređuje međunarodna zaštita, sezonske radnike, rukovodeće radnike, te slučajeve zaposlenja ili volontiranja, kao i usavršavanja u oblasti medicine. 

S ciljem praćenja odredbi ovog sporazuma bit će formirana međudržavna komisija u koju će biti imenovano po pet predstavnika BiH i Slovenije. 

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog osnova za zaključivanje Sigurnosnog sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Srbije. Predlagač, Ministarstvo sigurnosti, dostavit će Prijedlog osnova Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za potpisnika predložen je ministar sigurnosti. 

Zaključivanjem ovog sporazuma osigurat će se zaštita tajnih podataka koji se razmjenjuju ili nastaju u procesu saradnje Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Srbije. 

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog osnova za zaključivanje Sporazuma o kreditu za finansiranje Projekta "Nabavka opreme za Rad Sarajevo" između Bosne i Hercegovine, koju zastupa Ministarstvo finansija i trezora, i UniCredit Bank Austria AG. 

Predlagač, Ministarstvo finansija i trezora, dostavit će Prijedlog osnova Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za bh. potpisnika predložen je ministar finansija i trezora. 

Riječ je o kreditu u iznosu od 2.185.092,00 eura s rokom vraćanja od 12,5 godina i grace periodom od četiri godine, a kojim će biti finansirana nabavka vozila za odvoz smeća za KJKP "Rad" Sarajevo. 

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog osnova za pokretanje postupka za vođenje pregovora radi zaključivanja sporazuma između Bosne i Hercegovine i Evropske unije o uspostavljanju okvira za učešće BiH u operacijama Evropske unije za upravljanje krizama. 

Predlagač, Ministarstvo odbrane, dostavit će Prijedlog osnova Predsjedništvu BiH u daljnju proceduru, a za potpisnika predložen je ministar odbrane. 

Zaključivanje ovog sporazuma u skladu je sa strateškim opredjeljenjem i interesom BiH u vezi s globalnom sigurnošću, predanošću miru i napretku u svijetu. 

Na ovaj način BiH na svom putu ka članstvu u Evropsku uniju želi se svrstati među odgovorne članice međunarodne zajednice, koje su spremne preuzeti svoj dio obaveza u vezi s općom sigurnošću. 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju s prijedlozima za rješavanje preostalih obaveza Komisije za imovinske zahtjeve raseljenih lica i izbjeglica. 

Pitanje preostalih obaveza Komisije za imovinske zahtjeve raseljenih lica i izbjeglica bit će riješeno na osnovu člana 16. Aneksa VII Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini. 

U roku od 30 dana bit će pripremljene izmjene teksta Sporazuma o prijenosu nadležnosti i nastavku finansiranja i rada Komisije za imovinske zahtjeve raseljnih lica i izbjeglica BiH u skladu sa članom 16. Aneksa VII Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, kojim će biti predviđeno smanjivanje broja članova ove komisije sa sedam na tri. 

Nakon pripremanja izmjena teksta sporazuma, zatražit će se saglasnost entiteta na sporazum i on će biti dostavljen Vijeću ministara na razmatranje i usvajanje. 

Za realizaciju navedenih zaključaka zaduženi su Ministarstvo pravde, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice i Ministarstvo finansija i trezora. 

U Informaciji se ističe da Komisija za imovinske zahtjeve izbjeglih i raseljenih lica nije završila posao, ni nakon što je mandat produžavan tri godine. 

Dodaje se da nije postupljeno po 26 zahtjeva za ponovno razmatranje odluka Komisije, te da nije riješeno 19 predmeta za koje je Komisija zatražila dopunu predmeta. Istovremeno se naglašava da je pred Sudom BiH pokrenuto više od 420 upravnih sporova, a da je Komisija odgovorila na 90 tužbenih zahtjeva, te da nije odgovoreno na više od 50 upita fizičkih i pravnih lica upućenih Komisiji. 

Vijeće ministara BiH primilo je k znanju dokument Evropske integracije BiH: Analiza progresa 2005. - 2009. Ministarstva i druga tijela zadužena su da razmotre dokument Evropske integracije BiH; Analiza progresa 2005–2009 i da sve komentare i preporuke dostave Direkciji za evropske integracije Vijeća ministara BiH. 

Analiza progresa je interni dokument koji će poslužiti Vijeću ministara BiH za donošenje odluka i kreiranje politike evropskih integracija BiH. 

Direkcija za evropske integracije sačinila je ovu analizu na osnovu izvještaja Evropske komisije o progresu BiH i dostavljenih inputa iz 51 institucije u BiH. 

Riječ je o integralnom dokumentu prikaza progresa u periodu od 2005. do 2009. godine, koji je baziran na političkom kriteriju (Kopenhagen I) i kriteriju sposobnosti preuzimanja obaveza iz članstva (Kopenhagen III). Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva odbrane BiH o realizaciji Programa tranzicije i zbrinjavanja otpuštenog personala MO i OS BiH "Perspektiva" za period od 1.januara do 31. decembra 2010. godine. 

Vijeće je podržalo napore Ministarstva odbrane BiH na realizaciji procesa tranzicije i zbrinjavanja vojnog personala i implementaciji NATO – „Perspektiva“ programa za BiH. 

Ministarstvo odbrane BiH blagovremeno je preduzelo važne korake u procesu tranzicije vojnog personala i zatražilo od zemalja NATO-a, Evropske komisije i drugih potencijalnih donatora uspostavljanje novog NATO povjereničkog fonda, navodi se u ovoj informaciji u kojoj su hronološki navedene provedene aktivnosti u prošloj godini. 

Za programe pomoći do kraja 2010. godine registrirano je više od 600 lica, a pripremljeno je 14 projekata pomoći. 

Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Ministarstva odbrane BiH o uspostavi NATO kodifikacionog sistema u Ministarstvu odbrane i Oružanim snagama Bosne i Hercegovine. 

Vijeće je dalo saglasnost Ministarstvu odbrane da može podnijeti aplikaciju za Nivo 2 (Tier 2) NATO kodifikacionog sistema (NCS), a nakon izvršenih obaveza proisteklih iz AcodP-1 – NATO priručnika za kodifikaciju. 

Ministarstvo odbrane zaduženo je da odredi organizacionu jedinicu koja će vršiti ulogu nacionalnog kodifikacionog ureda BiH. 

Zaduženo je Ministarstvo odbrane da može potpisivati odgovarajuće memorandume za razmjenu kodifikacionih podataka i usluga. 

Cilj Bosne i Hercegovine je da postane sponzorirana zemlja nivoa 2. Taj nivo bi značio da postaje ravnopravna u položaju s NATO članicama i da se vrši dvosmjerna razmjena podataka između BiH i ostalih NCS članica, a koja omogućava dostupnost proizvoda i proizvođača iz Bosne i Hercegovine članicama NCS-a, odnosno NATO-a, saopćeno je iz Vijeća ministara. 

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije

Podijeli članak