Detalji današnjeg ročišta: Šta je Fikret Prevljak radio u Turskoj?
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je zbog opasnosti od bjekstva zatražilo određivanje mjera zabrane Fikretu Prevljaku, osumnjičenom za zločin protiv civilnog stanovništva na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Butmir i Sokolović Kolonija, što je Odbrana osporila.
Tužiteljica Marijana Čolović je na ročištu na kojem se raspravljalo o određivanju mjera obrazložila da se Prevljak sumnjiči da je – kao komandant štaba Teritorijalne odbrane Hrasnica, zatim kao komandant Četvrte motorizovane brigade, kasnije 104. Motorizovane brigade Armije BiH – od kraja jula 1992. do marta 1995. godine svjesno i voljno organizovao zatvaranje i zlostavljanje civila srpske nacionalnosti.
Tužiteljica Čolović je rekla da je u trenutnoj fazi istrage osumnjičen za organizovanje zarobljavanja oko 100 civila srpske nacionalnosti na dvije lokacije, gdje su bili žene i djeca, te da su neki preminuli od posljedica premlaćivanja.
Konferencija 'Horizonti kapitala': ASA Banka okupila ključne aktere tržišta kapitala u BiH
"O surovosti u ovim logorima govori činjenica da su stražari vršili sistematske tuče i zlostavljanja, a u pet noći od posljedica tih premlaćivanja umrle su četiri osobe", rekla je Čolović.
Prevljak se, prema navodima tužiteljice, sumnjiči da je izdavao naredbe za izvođenje zarobljenih lica na prinudne radove na "prvoj liniji" ratišta.
Fikret Prevljak stigao u Sud Bosne i Hercegovine
Tužiteljica je tražila mjeru zabrane putovanja i oduzimanje ličnih dokumenata, obrazlažući da Tužilaštvo posjeduje medicinske nalaze koji upućuju na to da Prevljak nije boravio u Turskoj na liječenju, kao i da je u posljednjih godinu i po dana u BiH ušao samo jednom.
Tražena je mjera zabrane kontaktiranja sa svjedocima i osumnjičenima u predmetu, kao i da se Prevljak nadležnoj policijskoj stanici javlja tri puta sedmično.
Odbrana je prihvatila mjeru zabrane kontaktiranja sa svjedocima, ali osporava osnov sumnje za mogućnost bjekstva.
Braniteljica Vasvija Vidović je rekla da zbog toga što porodica osumnjičenog nije napuštala državu, nema znakova preseljenja, niti Prevljak ima čvrste veze s Turskom, s obzirom na to da tamo nema nekretnine, piše Detektor.
Rekla je da Prevljak za vrijeme boravka u Turskoj nikad nije pozvan od strane Tužilaštva, a da je reagovao čim je saznao da se protiv njega vodi istraga. Prevljak bi, prema riječima Vidović, znao da ga Turska ne bi izručila zbog krivičnog djela za koje se sumnjiči, ali se bez obzira na to javio konzulatu.
"Nema nijedan razlog zbog kojeg bi bježao ovaj čovjek… Prevljak nikad nije pozivan, nema optužnice, nije imao zvanično saznanje da se vodi istraga. Kad je saznao, javio se advokatima i obavijestili smo Tužilaštvo", rekla je Vidović.
Odbrana je tražila da se smanji broj sedmičnih javljanja nadležnoj policijskoj stanici, zbog poslovne djelatnosti osumnjičenog u vezi s kantonom u kojem nije nastanjen, pa bi mu javljanje tri puta sedmično ometalo obavljanje posla.
Tužiteljica Čolović potvrdila je da ostaje pri predloženim mjerama zabrane.
Sudsko vijeće će odluku o mjerama zabrane donijeti naknadno.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.