Da li će Bosna i Hercegovina podržati rezoluciju UN-a o Ukrajini?

1
Radiosarajevo.ba
Da li će Bosna i Hercegovina podržati rezoluciju UN-a o Ukrajini?

Generalna Skupština Ujedinjenih nacija u Njujorku sutra ujutro, po srednjoevropskom vremenu, glasaće o rezoluciji o Ukrajini u kojoj se naglašava potreba postizanja, što je prije moguće, sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira u skladu sa temeljnom Poveljom Ujedinjenih nacija. Spoljnopolitički analitičari očekuju da će Bosna i Hercegovina, kao kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, podržati rezoluciju. 

U tekstu rezolucije Generalne skupštine UN-a od Moskve se zahtijeva povlačenje ruskih trupa iz Ukrajine i prekid neprijateljstva. Iako rezolucije nisu obavezujuće, nesporno imaju političku težinu.

Među 141 zemljom koja je u martu prošle godine glasala za rezoluciju, u kojoj se najoštrije osuđuje ruska agresija na Ukrajinu, bila je i Bosna i Hercegovina. Analitičari očekuju da će ambasador BiH pri Ujedninjenim nacijama Sven Alkalaj i ovaj put isto glasati.

Navijačima Zrinjskog zabranjen odlazak u Bijeljinu: Objavili su snimak sukoba s policijom

"Alkalaj i njegov politički šef Željko Komšić veoma su disciplinovani u tome i imaju višestruku motivaciju da tako glasaju.

S jedne strane, sukobljavanje sa Dodikom i RS-om, s druge strane dodvoravanje zemljama članicama NATO pakta i s treće strane, s pravom, osuda ruske agresije na Ukrajinu", kaže politički analitičar Enver Kazaz.

"Većinski se zemlje ne slažu s ruskim prisvajanjem tuđe teritorije i invazijom. Ali to je tek međunarodno-pravna strana.

Ozbiljan zaokret: I Mađarska potpisala osudu ruske agresije

De facto, većina zemalja globalnog juga, dvije trećine, itekako surađuje sa Rusijom i razumije na svoj način, poneki čak i otvoreno podržavaju, trguju i pronalaze načine kako sačuvati odnose sa Rusijom", mišljenja je spoljnopolitički analitičar Branimir Vidmarović.

RS se zalaže za neutralnost u rusko-ukrajinskom sukobu i izbalansirane stavove i prema istoku i prema zapadu, kaže predsjednik NSRS.

"Naši odnosi su mnogo stariji od ukrajinskog sukoba i mi ostajemo neutralni i prema ukrajinskom sukobu i prema svim drugim razmiricama koje se nas ne tiču.

Ono što nam je bitno je da sačuvamo mir i ustavne kapacitete RS, a Rusija nije napravila nijedan loš akt ni prema Bosni i Hercegovini", smatra Nenad Stevandić.

BiH, Hrvatska i Srbija složno 'za': UN usvojio rezoluciju kojom se osuđuje ruska invazija

S druge strane, ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine kaže da će svaki put podržati stavove Evropske unije o ovom pitanju.

"Tamo gdje odlučuju kadrovi iz RS, neće podržavati nikakve sankcije Rusiji, nikakve stavove kojima mi pratimo Evropsku uniju.

Mi hoćemo i gdje god imam prostor da ja stavim svoj potpis, stavljam potpis za provođenje odluka EU i nas kao zemlje kandidata. O tome Dodik zna naš stav i mi znamo njegov", ističe šef bh. diplomatije Elmedin Konaković.

Ukrajina se nada da će dobiti više od dvije trećina glasova u Generalnoj skupštini UN-a i da će produbiti diplomatsku izolaciju Rusije.

Rusija, pak, smatra da čak i eventualni prekid neprijateljstva, bez pregovora i rješavanja problema koji su doveli do krize, neće donijeti dugotrajno rješenje. Pozvala je članice UN-a da glasaju protiv, prenosi BHRT

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije

Podijeli članak